The influence of recollection-driven factors on the magnitude of feeling-of-knowing judgments: A non-criterial recollection perspective
Hatırlamaya dayalı etkenlerin bilme hissi büyüklüğüne etkileri: Ölçüt-dışı hatırlama perspektifiyle
- Tez No: 582128
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞECAN BODUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Son on yıl içinde,“Ölçüt-Dışı Hatırlama Hipotezi”(ÖDH) Bilme Hissinin (BH)“Hedef Ulaşılabilirliği”(HU) modelini genişleterek, sadece hedef kelime ile bağlantılı bilgiyi değil, bağlantısız bilgiyi hatırlamanın da BH'ni arttırdığını göstermiştir (Brewer, Marsh, Clark-Foos, & Meeks, 2010). Ancak HU modelinden farklı olarak doğru hatırlamanın yanlıştan daha fazla artırıcı etkisi olduğunu öne sürmüştür. Bu tezin amacı, ipucu-hedef kelimeler arasındaki anlamsal ilişkiye dair bir hatırlamanın varlığı ile doğruluğunu ayrıştırarak, ÖDH hipotezini test etmektir. Katılımcılar güçlü ilişkili (örn., PROTEİN-ET), zayıf ilişkili (örn., PROTEİN-BESİN) ve ilişkisiz (örn., PROTEİN-FIRÇA) kelime çiftlerinden oluşan bir liste çalıştılar. BH yargısını takiben kelime çiftinin ilişki gücünü veya hatırlayamadıklarında“bilmiyorum”cevabını belirtmelerini istedik. Hedef tanıma aşamasından sonra yapılan Hatırlama Deneyimi (HD) testinde ise hedef sözcükleri hatırlama (H) tipinde mi, bilme (B) tipinde mi yoksa tahminen (T) mi tanıdıklarını belirttiler. Beklediğimiz gibi, katılımcılar ipucu ile hedef sözcük arasında bir ilişki olduğunu belirttiklerinde, bu ilişkinin doğruluğundan bağımsız olarak, daha yüksek BH değerleri verdiler. Ayrıca doğru ve yanlış hatırlamaya ait BH yargıları arasında fark olmaması HU modelini desteklemiştir. Ek analizler kelime çiftinin ilişki gücü ile HD tipi arasında etkileşim olduğunu göstermiştir. Sonuçlar üzerinden yapılan çıkarımlar tartışılmış ve BH'nin, HD ile diğer uyaran-bağlantılı etkenler arasındaki eşzamanlı ve interaktif bir ödünleşimin ürünü olabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last decade, non-criterial recollection (NCR) hypothesis (Brewer, Marsh, Clark-Foos, & Meeks, 2010) extended the accessibility account (Koriat, 1993) and demonstrated that in addition to retrieval of target-related partial information, retrieval of contextual information can also increase FOK judgments. However, contrary to accessibility account, NCR hypothesis argued that correct retrieval led to higher FOK compared to incorrect retrieval. The present thesis further tested the NCR account by investigating how presence and accuracy of a memory about the semantic relationship between cue and target words impact FOK. Participants studied a list made up of strongly associated (e.g., PROTEIN-MEAT), weakly associated (e.g., PROTEIN-NUTRIENT) and unrelated cue-target pairs (e.g., PROTEIN-BRUSH). Following the FOK phase, they reported the cue-target association strength or gave“don't know”response when they did not remember it. They indicated their recollective experience after recognition by choosing either the Remember, Know, or Guess options. As we expected, participants gave higher FOK ratings when they also reported the nature of the cue-target relationship instead of“don't know”. There was no difference between FOKs of correct and incorrect retrievals, in line with expectations drawn from the accessibility account. Further analyses revealed an interaction between the association strength and recollective experience, which affected FOK magnitude. Implications of the results are discussed to suggest that the FOK might be a product of simultaneous and interactive trade-off between recollective experience and other stimuli-related factors.