Unutulmaz turizm deneyimi, destinasyon marka kişiliği, destinasyon aidiyeti, tatmin ve davranışsal niyet ilişkisi: Antalya örneği
The relationships between memorable tourism experience, destination brand personality, destination attachment, satisfaction and behavioral intention: Antalya sample
- Tez No: 582133
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYKAN ÇİZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı unutulmaz turizm deneyimi, destinasyon marka kişiliği, destinasyon aidiyeti, tatmin ve davranışsal niyet arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya konu edilen kavramlar arasındaki ilişkinin anlaşılmasının ilgili alanlarda çalışan akademisyenlere ve destinasyon yöneticilerine faydalar sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışma öncelikle (i) unutulmaz turizm deneyimi, destinasyon marka kişiliği, destinasyon aidiyeti, tatmin ve davranışsal niyet ölçümlerinde kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı geliştirerek; (ii) daha önce literatürde üzerinde çalışılmamış olan unutulmaz turizm deneyimiyle destinasyon marka kişiliği arasındaki ilişkiyi ortaya çıkararak ve (iii) Türk turistlerin unutulmaz turizm deneyimi, destinasyon marka kişiliği, destinasyon aidiyeti, tatmin ve davranışsal niyetleri arasındaki ilişkiyi inceleyerek literatüre üç alanda katkı sağlamaktadır. Araştırmadaki veriler, Antalya şehir merkezinde aktif faaliyette olan bir beş yıldızlı otelden anket yoluyla toplanmıştır. Yapısal eşitlik modeli ile 452 katılımcı üzerinden test edilen araştırma modelinde araştırmada kullanılan değişkenler arasında pozitif yönlü ilişki olduğu görülmüş olup bu ilişkilerin ışığında ilgili alanlarda çalışan akademisyenlere ve destinasyon yöneticilerine öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationships between memorable tourism experience, destination brand personality, destination attachment, satisfaction and behavioral intention. The better understanding of these relationships will both benefit the researchers and destination managers. This study, therefore, contributes to literature by (i) developing a valid and reliable scale for the measurement of memorable tourism experience, destination brand personality, destination attachment, satisfaction and behavioral intention; (ii) revealing the relationship between memorable tourism experience and destination brand personality which hasn't been studied before in the literature; (iii) discovering how the relationships between memorable tourism experience, destination attachment, destination brand personality, satisfaction and behavioral intention of Turkish tourists' are formed. The data of the research were collected from a five star hotel in the city centre of Antalya via questionnaries. The survey is carried by a structural equation modeling on 452 respondents and the findings indicate that variables of this study are positively associated with each other and depending on these relationships suggestions are advised to researchers and destination managers.