Kriyo-haddelemenin 7050 alüminyum alaşımının özelliklerine etkisi
The effect of cryogenic deformation on the properties of 7050 aluminum alloy
  1. Tez No: 582134
  2. Yazar: BİLGE ÖNDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL İPEK SELİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çökelimli sertleşebilir 7xxx serisi alüminyum alaşımlar, otomotiv ve havacılık sanayinde oldukça yaygın kullanılmaktadır. Her ne kadar literatürde 7075 serisi alaşımlar üzerine yapılan çalışmalar öne çıksa da 7050 serisi alaşımların kırılma tokluğu ve gerilme korozyonuna dirençleri daha iyidir. Bu çalışmada, kriyo-haddelemenin 7050 çökelimli sertleşebilir alüminyum alaşımının yaşlandırma sonrasındaki mekanik özelliklerine ve mikroyapısına etkisi sırasıyla sertlik ölçümü ve SEM analizleri ile karakterize edilmiştir. Bu amaçla, 470°C'de 1 saat çözeltiye alınan plakalar kriyo-haddelenerek %5-20 deformasyona tabii tutulmuşlardır. 120°C'de farklı sürelerde uygulanan yaşlandırma sonucunda, deformasyon ile alaşımın azami sertliğinde önemli bir değişim gözlemlenmezken doruk yaşlanma süresinin artan deformasyon miktarı ile azaldığı görülmüştür. Üretim hızı açısından önemli bir parametre olan doruk yaşlanma süresindeki düşüş, yüksek dislokasyon yoğunluğuna bağlı olarak artan çekirdeklenme hızına bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The precipitation hardenable 7xxx series aluminum alloys are extensively used in automotive and aviation industry. Although the studies on 7075 series alloys are prominent in the literature, 7050 series alloys have better fracture toughness and resistance to stress corrosion. In the scope of this study, the effect of cryorolling on the mechanical properties and microstructure after ageing of precipitation hardenable 7050 aluminum alloy has been characterized with hardness measurements and SEM analysis, respectively. With this purpose, the plates, which have been solution treated at 470°C for 1 hour, were subjected to %5-20 deformation by cryorolling. As a result of aging at 120 ° C for varying time periods, no significant change was observed in the maximum hardness of the alloy after deformation while the peak aging time decreased with increasing amount of deformation. The decrease in peak aging time, which is an important parameter for production speed, was attributed to the increased nucleation rate due to the high density of dislocations.