İnterstisyel akciğer hastalıklarında bronkoalveolar lavajın akciğer kriyo transbronşiyal biyopsisine tanısal ek katkısı
Additional diagnostic role of bronchoalveolar lavage in interstitial lung diseases in cryobiopsy of the lung
  1. Tez No: 891118
  2. Yazar: UMUT İLHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ DEMİRKOL, PROF. DR. ERDOĞAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş-Amaç: İnterstisyel akciğer hastalıkları (İAH), akciğerin interstisyumunda inflamatuar ve fibrotik süreçlerin yer aldığı geniş bir hastalık grubunu kapsamaktadır. Bu hastalıkların tanısında, klinik ve radyolojik bulgularla kesin bir tanıya ulaşmak güç olabilir ve genellikle akciğer biyopsisi gerektirir. Cerrahi biyopsinin yüksek komplikasyon riski dikkate alındığında, transbronşiyal kriyobiyopsi (c-TBB) daha az invaziv bir tanı yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Ancak, c-TBB'nin sağladığı histopatolojik bulguların sınırlı olması, ek incelemeleri gerektirmektedir. Bu süreçte bronkoalveolar lavaj (BAL), tanısal katkı sağlayabilecek ek bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızda, c-TBB ile eş zamanlı olarak yapılan BAL'ın tanısal katkısını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Kasım 2023 ile Haziran 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, retrospektif ve kesitsel bir tasarımla gerçekleştirilmiştir. Kasım 2014 ile Eylül 2023 tarihleri arasında İAH ön tanısı almış ve tanısal amaçla BAL ve eşzamanlı c-TBB yapılmış 141 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Malignite tanısı alan ve BAL örneği yetersiz olan hastalar çalışma dışı bırakılarak, uygun 127 hasta değerlendirmeye alınmıştır. Hastaların demografik özellikleri, sigara öyküsü, antijen maruziyeti, solunum fonksiyon test sonuçları, karbonmonoksit difüzyon kapasitesi, radyolojik bulgular, BAL ve c-TBB sonuçları ile olası komplikasyonlar kaydedilmiştir. BAL işlemi, Amerikan Toraks Derneği kılavuzlarına uygun şekilde uygulanmış olup, alınan örnekler hücresel analiz için değerlendirilmiştir. c-TBB işlemleri genel anestezi altında rijid bronkoskop rehberliğinde yapılmış ve histopatolojik inceleme için örnekler alınmıştır. Tüm hastalar, göğüs hastalıkları, radyoloji, patoloji, romatoloji ve meslek hastalıkları uzmanlarının katıldığı multidisipliner bir konsey tarafından değerlendirilmiş ve nihai tanıları bu konseyin kararına göre belirlenmiştir. İstatistiksel analizler, SPSS 23.0 yazılımı ile gerçekleştirilmiş; tanımlayıcı istatistiklerde medyan, ortalama, minimum ve maksimum değerler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Interstitial lung diseases (ILDs) include a broad spectrum of disorders characterized by inflammatory and fibrotic processes in the lung interstitium. Achieving a definitive diagnosis based on clinical and radiological findings can be challenging, often requiring lung biopsy. Considering the high complication risk associated with surgical biopsy, transbronchial cryobiopsy (c-TBB) has emerged as a less invasive diagnostic alternative. However, the limited histopathological data provided by c-TBB necessitates additional evaluations. In this context, bronchoalveolar lavage (BAL) is utilized as a supplementary diagnostic tool. In our study, we aimed to assess the diagnostic contribution of BAL performed simultaneously with c-TBB. Materials and Methods: Our study was conducted retrospectively and cross-sectionally at the University of Health Sciences Yedikule Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital between November 2023 and June 2024. A total of 141 patients, who were provisionally diagnosed with ILD and underwent both BAL and concurrent c-TBB for diagnostic purposes between November 2014 and September 2023, were retrospectively reviewed. Patients diagnosed with malignancy and those with inadequate BAL samples were excluded, resulting in the evaluation of 127 eligible patients. Demographic characteristics, smoking history, antigen exposure, pulmonary function test results, carbon monoxide diffusion capacity, radiological findings, BAL and c-TBB results, and possible complications were recorded. The BAL procedure was performed in accordance with the American Thoracic Society guidelines, and the samples obtained were evaluated for cellular analysis. c-TBB procedures were conducted under general anesthesia with rigid bronchoscopy guidance, and samples were taken for histopathological examination. All patients were evaluated by a multidisciplinary council consisting of pulmonologists, radiologists, pathologists, rheumatologists, and occupational disease specialists, with final diagnoses determined based on the council's decisions. Statistical analyses were performed using SPSS version 23.0, and descriptive statistics included median, mean, minimum, and maximum values. The Student's t- test and Mann-Whitney U test were used for comparisons between groups, with a p-value of