An ecopoetic inquiry into Emily Dickinson's dwelling earthward
Emily Dickinson'ın dünyaya ikameti üzerine ekoeleştirel bir çalışma
- Tez No: 582147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GÖREY ERDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, Emily Dickinson'ın dilbilgisi kurallarını bozmasından, şiirin geleneksel kafiye şemasını altüst etmesine kadar, kendine özgü özelliklerini vurgulayarak seçilmiş şiirlerini incelemek suretiyle şairi bir doğa şairi, dahası bir ekoşair olarak yeniden tanıtmayı amaçlamaktadır. Hayvanın, antikçağdan günümüze kadar felsefedeki yeri, ontolojik bir yabancı oluşundan, etik bir nesne ve en son özerk bir özne oluşu tartışmasından sonra, Dickinson'ın kendi has şiir söylemesinin öneminin altı çizilmektedir. Ekoeleştiri ve ekoşiir vasıtasıyla ekolojinin edebiyat ve özelikle şiirle tanışması incelenmektedir. Doğayı çemberin dışından, ilginin odağına taşıyarak insan hayvanının gözündeki doğa algısını yükseltmenin mümkünlüğünü göstermek için bugünkü çevresel krizi ve hayvan özgürleşmesi hareketlerine vurgu yapan bu tez Dickinson'ın şiirini, hayvan çalışmaları ve ekoşiirsel disiplin yaklaşımıyla yeniden okumaktadır. Bu çalışma, Emily Dickinson'ın dünyaya ikametini bir örnek ve insan ve insan-dışı için belki de bir kurtuluş olarak sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis re-introduces Emily Dickinson as a nature poet and furthermore, an ecopoet through the examination of selected poems with an emphasis on the unique features applied by the poet from breaking down grammar rules to upsetting the conventional rhythmic ordinance of verse. The importance of Dickinson's peculiar composition is underlined after the philosophical discussion of animal from antiquity to present day, from an ontological outcast to an ethical object and finally to an autonomous subject. Introduction of ecology to literature and in particular to poetry is analysed through ecocriticism. With a specific emphasis on the current environmental crisis and animal liberation movements, this thesis re-reads Dickinson's poetry with the help of animal studies and ecopetic disciplinary approaches. By presenting Emily Dickinson's dwelling earthward as an exemplary one and perhaps as a way of salvation of human and non-human relations, the ultimate aim is to show the possibility to enhance the perception of nature in the eyes of human animal by carrying it from the circumference to the centre of attention.