Ahmed bin Hüseyin el-Giridî'nin Risâletü'l Kavsiye'si: Transkripsiyon ve inceleme
Ahmed bin Hüseyin el-Giridî's Risâletü'l-Kavsiye: A transcription and textual analysis
  1. Tez No: 582185
  2. Yazar: ZEKİYE ŞEYMA ERÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tezin konusu, on sekizinci yüzyılda Ahmed El-Giridî'nin mensur olarak kaleme aldığı otuz sekiz varaklık Risâletü'l Kavsiye isimli eseridir. Çalışmanın amacı, eserin transkripsiyonun yapılarak erişilebilir hâle getirilmesi, metnin içerik ve biçim açısından incelenmesi ve yazar hakkında bilgi verilmesidir. Bu amaç doğrultusunda, eserin elimizdeki tek nüshasından yola çıkarak transkripsiyonlu metin oluşturulmuştur. Giriş bölümünde Türk okçuluğu ve Kavsnameler hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra ulaşılan kaynaklardan ve incelediğimiz eserdeki bilgilerden, yazarın hayatı ve eserlerine kısaca değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise, eserin içerik özelliklerine yer verilmiştir. Eser hakkında genel bilgiler verilerek metni oluşturan altı faslın incelemesi yapılmıştır. Ardından eser, dil ve imla açısından incelenmiş, elde edilen veriler, metin içerisinden örneklerle gösterilmeye çalışılmıştır. Ayrıca eserin giriş bölümüne ait seciler de gösterilmiştir. Son bölümde, metnin hazırlanmasında takip edilen yol belirtilmiş ve eserin çevriyazıya aktarılmış metni verilmiştir. Eserin tıpkıbasım bir kopyası da sona eklenmiştir. Bu çalışmanın önemi ise, on sekizinci yüzyılda yazılmasına rağmen dil ve imla açısından kendine özgü özellikleri ve üslubuyla araştırmacılar için faydalı bir kaynak olan, Kavsname türünde yazılmış Risâletü'l Kavsiye'nin yalnızca çevriyazıya aktarılmasının ötesinde, edebi özelliklerinin de ortaya çıkarılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is Risâletü'l Kavsiye which consists of thirty-eight leafs written by Ahmed Al-Giridî as prose in the eighteenth century. The aim of the study is to make the work accessible by transcription, to examine the text in terms of content and form and to give information about the author. In accordance with this purpose, a transcribed text was created based on the single copy of the work. This study consists of five main chapters. In the introductory chapter, information about Turkish archery and archery texts is given. Afterwards, the life and works of the author are briefly mentioned from the accessed sources and information in the work we have examined. In the third chapter, the content features of the work are included. By giving general information about the work, the six parts that make up the text were examined. Then, the work is examined in terms of language and spelling and the obtained data are tried to be shown with examples from the text. In addition, the rhyme in the prose belonging to the introductory chapter of the work is shown. In the last chapter, the method in the preparation of the text is stated and the transcribed text of the work is given. A facsimile copy of the work is added to the end. The importance of this study is to reveal the literary characteristics of Risaletü'l Kavsiye, which is a useful resource for researchers with its unique features and style in terms of language and spelling, rather than transcription.