The effect of first-language versus second-language glosses on incidental vocabulary learning and retention
Anadilde ve yabancı dilde hazırlanmış açıklama notlarının tesadüfi kelime öğrenimine ve kelimelerin akılda tutulabilmesine etkileri
- Tez No: 582209
- Danışmanlar: PROF. NACİYE GÜLCAN ERÇETİN KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma anadilde (L1) ve yabancı dilde (L2) hazırlanmış açıklama notlarının okuma yoluyla tesadüfi kelime öğrenimine ve kelimelerin akılda tutulmasına etkisini bilgisayar ortamında incelemiştir. Çalışmaya anadili Türkçe olan ve Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde yabancı dil olarak İngilizce eğitimi almakta olan 74 öğrenci katılmıştır. Öğrenciler rastgele atama yolu ile üç gruba ayrılmıştır: (i) Türkçe (L1) açıklama, (ii) İngilizce (L2) açıklama, ve (iii) açıklamasız. İlk olarak öğrencilerden İngilizce bir metni kavrama amaçlı olarak okumaları ve açıklama notlarını da kavramalarına yardımcı olması için kullanmaları istenmiştir. Araştırmada hem nicel hem de nitel veri toplanmıştır. Metin okunduktan sonra öğrencilere çoktan seçmeli bir kavrama testi uygulanmıştır. Daha sonra bir kelime bilgisi son testi habersiz olarak uygulanmıştır. Son olarak öğrencilerden bir anket doldurmaları istenmiştir. Üç hafta sonra öğrencilere yine habersiz bir gecikmeli son test uygulanmış arkasından da gönüllü öğrencilerle mülakat yapılmıştır. Sonuçlar, açıklama notu kullanımının okuduğunu kavrama üzerinde kolaylaştırıcı bir etkisi olmadığını göstermiştir. Hem anadildeki hem de yabancı dildeki açıklama notlarının tesadüfi kelime öğreniminde etkili oldukları, anadildeki açıklamaların yabancı dildeki açıklamalara kıyasla daha etkili olduğu anlaşılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre açıklama notu kullanmanın kelimelerin akılda tutulmasına etkisi bulunmamaktadır. Tesadüfi kelime öğreniminin, notlara erişme sıklığı ve notların inceleme süresi ile pozitif yönlü bir ilişkisinin bulunduğu anlaşılmıştır. Katılımcıların çoğunluğu okuma metinlerinde yabancı dilde hazırlanmış açıklama notlarını kullanmayı tercih edeceklerini ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
The study investigates the effects of different type of computer-mediated textual glosses and no-gloss condition on incidental vocabulary learning and retention. Seventy-four native speakers of Turkish studying English at a Turkish state university participated the study. Participants were randomly assigned to three conditions: (i) Turkish (L1) gloss, (ii) English (L2) gloss, and (iii) no gloss. First, they were asked to read an English text for general comprehension and to use the glosses to enhance reading comprehension. The data were collected using both quantitative and qualitative measures. Upon reading the text, participants were administered a multiple-choice reading comprehension test as it was announced at the beginning. Next, they were administered an unannounced (in order to measure incidental vocabulary learning) on-screen vocabulary post-test. Lastly, subjects were asked to answer a questionnaire. Three weeks later they were administered an unannounced delayed vocabulary test, and volunteers were interviewed. Results of the study indicate that gloss use did not facilitate reading comprehension. Both L1 and L2-glosses were found to be effective in incidental vocabulary learning, L1-glosses being more effective than L2-glosses. Findings of the study also suggest that gloss condition does not affect vocabulary retention. Tracking data indicated that incidental vocabulary learning is positively related to the frequency of access to glosses as well as with the time spent accessing glosses. According to the qualitative data, majority of the participants preferred having L2-glosses in their reading texts and they perceived glosses to be useful and timesaving.