Exploring children's play culture in an early childhood classroom: An ethnographic study
Erken çocukluk sınıfında oyun kültürünü keşif: Bir etnografik çalışma
- Tez No: 582208
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP BERNA ERDİLLER YATMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, erken çocukluk sınıflarında çocukların oyun kültürünü keşfetmeyi amaçlamaktadır. Ek olarak, bu çalışmanın iki amacı daha vardır. İlk amaç, sınıfta yer alan sosyo-dramatik oyunun özelliklerini anlamaktır. İkincisi, sosyo-dramatik oyunun aktif yapım sürecini, çocukların oyuna nasıl isim verdiklerini, oyunu nasıl sonlandırdıklarını, oyunlarının başka türlü oyunlara nasıl evrildiğini özellikle dikkat ederek incelemektir. Bu araştırma, nitel yöntemle etnografik çalışması olarak Boğaziçi Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Birimi'nde 4-5 yaş arası on çocuk ile yapılmıştır. Araştırmada, gözlem, alan notları, görüşmeler ve çocukların çizdiği resimler kullanılmıştır. Sınıftaki oyuna genel bir bakış, Küçük Papatyalar sınıfının çocukları tarafından oluşturulan oyun senaryoları, sınıfta oyun kültürü ve sınıftaki sosyo-dramatik oyunun genel özellikleri ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore children's play culture in an early childhood classroom. Additionally, there are two more objectives of this study. The first objective is; the characteristics of the socio-dramatic play that takes place in the classroom. The second one is exploring the active construction process of socio-dramatic play with special attention to how children name the play, how they terminate play, how they evolve into other things or other types of play. The qualitative study is conducted as an ethnographic study in an Early Childhood Education Center. In order to conduct this ethnographic study, ten children aged between four and five, who form one classroom, participated in this research. Observations, field notes, informal interviews and children's drawings were used. A general overview of the play in the classroom, play scenarios constructed by the children of the Little Daisies classroom, play culture in the classroom and general characteristics of socio-dramatic play in the classroom are described in detail