Okul sporlarına katılan ortaöğretim öğrencilerinin spora katılım güdüsü ve başarı motivasyonlarının incelenmesi (Gaziantep ili örneği)
Investigation of sports participation motivations and achievement motivations of high school students participating in school sports (Gaziantep province sample)
- Tez No: 582219
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR ÇORUH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul sporlarına katılan sınıf düzeyi, spor türü ve gelir düzeyi değişkenleri açısından incelemektir. Araştırmaya toplam 241 öğrenci (148 erkek, 93 kız) gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilere, Spora Katılım Motivasyonu ve Spora Özgü Başarı Motivasyonu ölçekleri uygulanmıştır. İstatistiksel analizlerde, SPSS programı kullanılmıştır. Verilerin normallik testleri, Shapiro-Wilk testi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Normal dağılım gösteren verilerde, bağımsız örneklem T Testi ve ANOVA testi, normal dağılım göstermeyen verilerde ise Mann Whitney-U testi ve Kruskal Wallis testi α=0,05 anlamlılık düzeyinde uygulanmıştır. Spora katılım motivasyonu ölçeğinden elde edilen sonuçlarda, cinsiyete göre takım üyeliği/ruhu, arkadaş ve hareket/aktif olma alt boyutlarında, sınıf düzeyine göre takım üyeliği/ruhu alt boyutunda, spor türüne göre takım üyeliği/ruhu alt boyutunda farkın anlamlı olduğu (p0.05) belirlenmiştir. Spora özgü başarı motivasyonu ölçeğinden elde edilen sonuçlarda, cinsiyete göre başarıya yaklaşma güdüsü alt boyutunda, yaşa göre başarısızlıktan kaçınma güdüsü alt boyutunda, gelir düzeyine göre başarısızlıktan kaçınma güdüsü alt boyutunda farkın anlamlı olduğu (p0.05) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this paper is to investigate sports participation motivations and achievement motivations of participation of high school students in school sports in terms of gender, age, school branch, sport type and income level variables. A total of 241 students (148 boys, 93 girls) participated in this study voluntarily. Motivation of sports participation and sport-specific achievement motivation measurement were applied to the students who participated in the study and SPSS program was used for statistical analysis. Normality tests of the data were carried out using Shapiro-Wilk tests. The independent samples T Test and ANOVA test were used for the data showing normal distribution, for the non-normal distribution data were used the Mann Whitney-U test and Kruskal Wallis test for α=0,05 significance level. According to the results obtained from the motivation to participate in sport measurement, team membership/spirit, gender and team/spirit sub-dimensions according to school branch, team membership/spirit sub-dimension according to sport type, team membership/spirit sub-dimension according to sport type was significant (p0.05). The results obtained from the sport-specific success motivation measurement showed that there was a significant difference (p0.05).