Child participation in the family: A phenomenological study of fifth-grade girls' awareness and experiences
Aile içerisinde çocuk katılımı: Beşinci sınıf kız öğrencilerinin farkındalık ve deneyimleri üzerine olgubilim çalışması
  1. Tez No: 582234
  2. Yazar: EDA ÖZDİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BERNA ERDİLLER YATMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma 5. sınıfta öğrenim görmekte olan kız öğrencilerin aile içerisindeki katılımlarına dair algılarını, farkındalıklarını ve deneyimlerini incelemeyi hedeflemektedir. Araştırma, Türkiye'nin İstanbul ilinde bir Imam-Hatip ortaokulunda öğrenim gören 10 kız öğrenci ve anneleriyle yapılmıştır. Amaca ulaşmak için, nitel araştırma yöntemlerinden olan olgubilime başvurulmuştur. Olgubilim çalışmaları, olgu ve deneyimleri yaşayanların gözünden anlatmak amacı güder. Bu sebeple, araştırma süresince veriler bireysel mülakatlar, odak grup görüşmeleri ve günlükler aracılığıyla toplanmıştır. Veriler tematik olarak analiz edilmiş ve bulgular altı ana tema altında sunulmuştur. Bu temalar katılımcıların ailelerinin tanıtımı, konsept algıları, odak grup görüşmelerinin çıktıları, çocukların deneyimlerinin 'aktör modeli' ile analizi, çocukların ve annelerinin algılarının karşılaştırılması, annelerin bakış açılarının karşılaştırılması şeklindedir. Aileler çoğunlukla değişen aile yapısının özelliklerini sergilemişlerdir. Bu aile yapısında çocuklar ailelerinden eğitim, rehberlik ve istişare konusunda özel ilgi ve destek görmekte; sıcak bir atmosferde büyümektedir. Ancak, çocukların kendi hayatlarını ilgilendiren konularda karar verme bağımsızlığında eksik görülmekte ve aile üyeleri arasında hiyerarşik yapı hissedilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study attempts to investigate fifth grade girl students' perceptions, awareness and experiences of their participation rights in family. The study has been conducted among ten girl students and their mothers in a religious middle school, in İstanbul, Turkey. To reach the aim, phenomenological research which is a qualitative method has been used. Phenomenological research tries to describe events or phenomena through the eyes of the social actors. With this purpose, data have been collected through individual interviews, focus group meetings and personal diaries. They have been analyzed thematically, and findings have been presented under six main themes, namely participants' family introduction, conceptual perceptions, focus group meetings' outputs, analyzing children's experiences through actor's model, comparing children's and mothers' perceptions, comparing mothers' perspectives to one another. Families have mostly reflected transitional family patterns in which children receive special care and attention from their parents through education, guidance, negotiation and warm family atmosphere. Yet, there has still been lack of children's autonomy in decision making process concerning their lives and hierarchy among family members.