Inconsistency and multiplicity in the self
Benlikte görülen tutarsızlık ve çoğulluk
- Tez No: 582235
- Danışmanlar: PROF. DR. STEPHEN VOSS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Psikoloji, Philosophy, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez, bir deneysel çalışmadan ve bu deneysel çalışmanın bulgularının felsefi tartışmalarla ilişkilendirildiği bir bölümden oluşmaktadır. Deneysel çalışma Çoklu Benlik Halleri Teorisine dayanmaktadır; teoriye gore benlik kavramı tek ve bütünleşik değildir, aksine insanların hayatlarının rolleri, sosyal kimlikleri, ilişkileri gibi önemli parçalarını yansıtan birçok farklı benlik hali benlik kavramını oluşturur. Benlik halleri farklı kişisel özelliklerle bağlantılıdır ve bir benlik hali bağlamsal girdilerle aktif hale geldiğinde onunla bağlantılı olan kişisel özellikler de daha erişilebilir hale gelir. Bu tezde yapılan deneyin amacı iki farklı benlik halinde birbirine zıt kişisel özellikler barındıran kişilerin, bu iki benlik hali aynı anda aktif hale geldiğinde algılarında ne yönde bir değişiklik yaşanacağını gözlemlemekti. Deneyin sonuçları gösterdi ki: (1) bu iki benlik halinin aynı anda aktif hale gelmesi birbirlerine zıt olan her iki kişisel özelliği ve bağlantılı oldukları benlik hallerini normalden daha erişebilir hale getirdi; (2) zıt kişilik özelliklerinden birisi yine de diğerinden daha fazla erişilebilir hale geldi, aynı şekilde bir benlik hali diğerine kıyasla daha erişilebilir hale geldi. Deneysel çalışmayı takiben, bu deneyin bulguları ve Çoklu Benlik Halleri Teorisi kapsamında yapılan önemli çalışmaların bulguları bir arada değerlendirilerek felsefi açıdan etki edebileceği iki konu incelendi: (1) Benlik konusunu teklik - çoğulluk boyutunda ele alan Korsgaard'ın Anayasa Modeli ile bu bulguların etkileşimi tartışıldı. (2) Çoklu Benlik Halleri Teorisi'nin önemli bulgularından birisi global kişisel özelliklerin genelde insanlarda olmadığıdır. Bu bulgunun Durumculuk - Erdem Etiği tartışmasına nasıl etki ettiği ele alındı.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of an empirical study and a philosophical discussion. The empirical part is based on the Multiple Self-Aspect Framework whose fundamental principle argues that the self-concept is not unitary and it is composed of multiple self-aspects which reflect important components of one's personal life such as roles, social identities, relationships etc. Self-aspects are associated with attributes and when a self-aspect becomes activated via contextual inputs, its associated attributes become more accessible. The aim of the empirical study of this thesis was to investigate how one's perception change when two different self-aspects that are associated with opposing attributes become activated at the same time. Results showed that (1) simultaneous self-aspect activation rendered both opposing attributes and both self-aspects more accessible than baseline levels; (2) yet one opposing attribute still received more accessibility boost than the other, similarly one self-aspect became more accessible than the other. Philosophical implications of this empirical study along with the whole body of work derived from the Multiple Self-Aspect Framework are discussed subsequently: (1) in terms of how these philosophical implications relate to philosophical discussions of unity - multiplicity in the self, especially to Korsgaard's Constitution Model; (2) one of the crucial findings of the broad work related to the Multiple Self-Aspect Framework is that in general, people lack global traits. The implication of this finding is discussed in conjunction with the Situationism - Virtue Ethics debate.