Stock market responses to sovereign rating announcements: An event study on different country groups
Ülke kredi notu duyurularına hisse piyasası tepkileri: Farklı ülke grupları için olay analizi
- Tez No: 582245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kredi derecelendirme kurulaşları, dünya genelinde artan yatırım seçenekleri ile birlikte gelen bilgi ihtiyacı nedeniyle son yıllarda kayda değer önem kazandı. Kurumsal tahvil değerlendirmeleriyle başlayan süreçte kredi derecelendirme kuruluşları bugün bir çok pazar ve yatırım aracı için not yayınlıyor. Literatürdeki bir çok çalışma kurumsal tahviller ve ilgili hissenin hareketlerine odaklandanan bir çok çalışma mevcut ancak ülke kredi notlarına ve endekslere odaklanan çok daha az çalışa bulunuyor. Bu çalışma farklı ekonomik gelişmişlik seviyelerinden hisse senedi piyasalarının ülke kredi notu açıklamalarına verdiği reaksiyonları ölçümlemek ve anlamaya çalışmaktadır. BRICS ülkeleri, gelişmiş ülke ekonomileri ve gelişmekte olan ülke pazarlarının alt grupları çalışmaya konu edilmiştir. Belirtilen gruplardan 18 farklı endeks çalışmada yer almıştır. Tezin periyodu 01.01.2009 ve 31.12.2018 tarihleri arasıdır. Olay Analizi Metodolojisi değerlendirmek tekniği olarak kullanılmıştır. Sonuçlar her bir grup için kayda değer beklenti üstü getiriler olduğunu ortaya koymuştur. BRICS ülkeleri, gelişmiş ekonomi pazarları ve yatırım yapılabilir seviyedeki gelişmekte olan pazarlar için hem not arttırımı hem de not düşürülmesi durumlarında belirgin abnormal getiriler gözlendi. Belirgin getiriler, AB üyesi gelişmekte olan ülkelerde ve yatırım seviyesi altı gelişmekte olan ülkelerde, sadece not düşürülmesi durumlarında, AB üyesi olmayan gelişmekte olan ülkelerde ise sadece not arttırımı durumlarında gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Credit rating agencies have gained significant importance in the last decades. Rating activities started with corporate bonds. Vast number of markets and tools are graded by agencies now. Many studies focused on corporate bond ratings and reaction of related stocks. Fewer studies investigated the relationship between sovereign credit ratings and country stock indexes. The thesis aims to measure the response of different index groups to sovereign credit rating announcements. Selected country groups are BRICS, developed markets economies and sub-segments of emerging markets. Response differences between mentioned groups are investigated in this study. 18 different indexes are included in the study. Period of the thesis is 01.01.2009 and 31.12.2018. Event study methodology is the used assessment technique in the study. The results underlined that there are significant returns for each of the selected groups. BRICS, developed market economies and investable emerging markets have significant abnormal returns during both upgrades and downgrades. Non-investable emerging markets and EU-member emerging markets had significant returns only during downgrades. On the other hand, Non-EU member emerging markets showed significant returns during upgrades.