The accessibility of airline websites to the handicapped
Havayolu web sitelerinin engelliler için erişimi
- Tez No: 582244
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL KUTLU BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnternetin erişilebilirliği, engelli insanların konforlu bir şekilde İnternet kullanımı için oldukça önemlidir. Buradan yola çıkarak, bu tezin amacı havayolu web sitelerinde bulunan bilet alma akışlarının engelli kişilerin erişimine ne kadar uygun olduğunu ölçmektir. Bu hedef doğrultusunda, Achecker isminde bir otomatik erişilebilirlik test aracı ile 27 havayolu web sitesinin biletleme akışı test edilmiştir. Test edilen biletleme akışlarında bulunan sayfalar; anasayfa, uçuş listeleme sayfası, uçuş listesi özet sayfası, ekstra hizmetler sayfası, profil sayfası ve ödeme sayfasıdır. Otomatik test sonuçları ve havayollarının farklı özellikleri dikkate alınarak, havayolu özelliklerinin erişilebilirlik performansları ile ilişkisi olup olmadığını tespit etmek için istatistiksel analiz yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, havayolunun Amerika'ya uçuşunun bulunması ve cirosunun, havayolu web sitesi erişilebilirlik performansı ile anlamlı kolerasyonu olduğu belirlenmiştir. Havayolunun elde ettiği kâr ve otomatik testlerin koşumu sırasında kullanılan kaynak kodu tipinin de belli ölçüde anlamlı kolerasyonunun bulunduğu saptanmıştır. Bu sonuçlardan havayolu websitelerinin erişilebilirlik standartlarına uyması için uygun önleyici yasal tedbirlerin gerekli olduğu sonucu çıkarılabilir. Amerika gibi diğer ülkeler de gerekli yasalar aracılığı ile havayolu websitelerinin engelliler için daha erişilebilir hale gelmesini sağlayabilirler.
Özet (Çeviri)
Website accessibility is very important for disabled people to use the Internet. In the light of this matter, the objective of this thesis is to measure the accessibility performances of airline website online ticketing flows for handicapped people. For this purpose, automated accessibility testing was performed for 27 airline websites with automated accessibility checker called Achecker. The tested ticketing flows of websites consisted of homepage, availability page, availability summary page, extra services page, profile page and payment page. According to the automated test results and the specifications of the airlines, statistical analyses were performed in order to see if any of the specifications has a relation with the accessibility performance of an airline. Analyses results show that having a flight to the United States and revenue have significant correlation with the accessibility performance of an airline. Two other specifications which are the profit and type of codebase used for testing also appeared to be significant to some extent despite being less significant than the former two specifications. Thus, it can be concluded that taking appropriate preventive legal measures seem to be a way for airline websites to comply more with accessibility standards. Like the United States, other countries who want to provide more accessible airline websites for disabled people may enact the relevant laws in order to force airlines to conform the accessibility standards.