Küreselleşme ve sivil toplum ilişkisi: Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarının uluslararası kurban organizasyonları hakkında sosyolojik bir araştırma
The relationship between globalization and civil society: A sociological research on international sacriface organizations of non-governmental organizations in Turkey
- Tez No: 582246
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECATİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Küreselleşme sürecinde kurban ibadeti farklı yöntemlerin uygulandığı bir fenomen haline gelmiştir. Küreselleşmenin sonuçlarından olan kentleşme, bireyselleşme ve sekülerleşme gibi etkenler, kurbanın vekâlet yoluyla kesilmesi yönündeki eğilimi artırmıştır. STK'ların yaptığı uluslararası kurban organizasyonları da bu bakımdan önemli bir seçenek haline gelmiştir. Araştırma bu organizasyonlara olan yönelimi, küreselleşme bağlamında incelemeye yöneliktir. Bu çalışmada bazı nicel veriler kullanılmış olsa da ağırlıklı olarak nitel metot benimsenmiştir. Yazılı, basılı, elektronik kaynaklar ve istatistikler gibi ikincil verilerle birlikte; mülâkat ve gözleme dayalı birincil veriler de kullanılmıştır. Sonuç olarak, küreselleşmenin artışıyla, STK'ların yaptığı uluslararası kurban organizasyonlarına yapılan bağışların 20-30 yıl öncesine göre nicel olarak ciddi bir artış gösterdiği ve küreselleşmenin bu faaliyetleri kolaylaştıran imkânlar sunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu faaliyetlerin, organizasyon yapılan ülke toplumlarında, çeşitli sosyal, ekonomik ve kültürel etkileri bulunduğu anlaşılmıştır. STK'ların organizasyon sebebiyle gittikleri ülkelerde, farklı sosyal ve insanî sorunlarla da ilgilenmeleri bakımından, kurban faaliyetinin bir başlangıç noktası olduğu çalışmada tespit edilen bir diğer husustur.
Özet (Çeviri)
In the process of globalization, sacrifice worship has become a phenomenon which different methods are applied. Factors such as urbanization, individualization and secularization, which are the results of globalization, have increased the tendency for the sacrifice by proxy. International sacrifice organizations made by NGOs have also become an important option in this regard. The research aims to examine the demand for these organizations in the context of globalization. In this study, although some quantitative data were used, predominantly qualitative method is adopted. With secondary data such as written, printed, electronic resources and statistics; primary data based on interview and observation were also used. As a result, it has been found that with the increase of globalization, donations for the international sacrifice organizations made by NGOs have increased quantitatively compared to 20-30 years ago and globalization provides opportunities to facilitate these activities. In addition, it is understood that these activities have various social, economic and cultural effects in the societies where the organization is done. Another issue identified in the study is that the sacrifice organization is a starting point in the countries where NGOs go to because of the organization in terms of dealing with different social and humanitarian problems.