Digital transformation: A mutual understanding and strategic alignment perspective
Dijital dönüşüm: Ortak anlayış ve stratejik hizalama perspektifi
- Tez No: 582268
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYLAN ONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Önceki çalışmalar, ortak anlayışın, bilişim sistemleri (BS) stratejik uyumu ve bunun firma performansına katkısı üzerinde olumlu etkisi olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte günümüzde, dijital dönüşüm (DX) CEO'ların gündeminin zirvesinde yer alarak iş yapma, iletişim kurma ve değer yaratma şeklini değiştiriyor. DX üst düzey yönetim desteği ve bağlılığı gerektirmesine rağmen, daha önce yapılan hiçbir araştırma, DX'in rolü ve şirket performansına katkısı konusunda üst düzey yöneticiler arasındaki karşılıklı anlayışı ele almadı. Bu araştırma, DX'in rolü konusunda üst düzey yöneticiler arasındaki karşılıklı anlayışı, stratejik uyum üzerindeki etkisini ve son olarak firma performansına katkısını ölçerek bu açığı doldurmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, Johnson ve Lederer'in (2010) çalışmalarını genişleterek ve daha önce geçerliliği doğrulanmış olan bilgi sistemleri (BS) enstrümanlarını dijital strateji konusundaki literatürü gözden geçirerek ve 4 uluslararası şirketin CIO/CDO'ları ve 2 BS akademisyeni ile derinlemesine görüşmeler yaparak uyarladık. Bu araştırma, DX'in rolünü ve katkısını nicel olarak değerlendirmek için ortak anlayış ve BT stratejik uyum teorilerini genişletmektedir. Anket verileri, 45 CEO ve 123 CxO'nun katıldığı 45 şirketten toplanmıştır. DX'in rolünün karşılıklı olarak anlaşılması, girişkenlik, proaktiflik, dahili ve harici koşullar boyutlarında DX stratejik uyumu ile sonuçlandı. Öte yandan, girişkenlik, analiz ve dahili koşullar DX şirket performans ölçütlerini iyileştirdi. Bu araştırma aynı zamanda DX'in rolü konusundaki üst düzey yöneticiler arasındaki en büyük karşılıklı anlayışın, Endüstri 4.0 ile ilişkili olarak imalat sektöründe olduğunu göstermektedir. Bu araştırma, kuruluşların farklı iş birimleri arasındaki etkileşimi, iletişimi ve iş birliğini artırmalarına ve DX'in şirketlerin başarısı üzerindeki önemi ve etkisi konusunda farkındalık yaratmalarına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Previous studies have shown a positive impact of mutual understanding on IT strategic alignment and its impact on firm performance. However, digital transformation (DX) is changing the way the business operates, communicate and create value and it is on the top of the agendas of CEOs. While DX requires top management support and commitment, no previous research has addressed the mutual understanding between C-level managers on the role of DX, its impact on strategical alignment and contribution of it to firm performance. This research aims to fill this gap. For this, the work of Johnson and Lederer (2010) is extended and previously validated IS instruments are adapted to DX by reviewing the literature and by making in-depth interviews with CIO/CDOs of 4 international companies and 2 IS academics. This research extended the theories of mutual understanding and IT strategic alignment to quantitatively assess the role and contribution of DX. Survey data collected from 45 companies, where 45 CEOs and 123 CxOs participated. Mutual understanding of the role of DX led to DX strategic alignment at aggressiveness, proactiveness, internal and external defensiveness dimensions. On the other hand, aggressiveness, analysis, and internal defensiveness dimensions improve DX contribution metrics. This research also shows that the greatest mutual understanding on the role of DX is between C-level managers primarily in the manufacturing sector in accordance with Industry 4.0. This research will help organizations increase interaction, communication, and collaboration between different departments and raising awareness about the importance and impact of DX on companies' success.