Meme lezyonlarında dinamik kontrastlı MR'ın tanıya katkısı
Contribution of dynamic contrast enhanced MRI to the diagnosis breast lesions
  1. Tez No: 582270
  2. Yazar: SEVİYE BORA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FAZIL GELAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Eylül 2007 Mart 2010 tarihleri arasında İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniği'nde ardışık olarak meme MR yapılan 524 olgu incelendi. Bunlardan biyopsi/operasyon ile patolojik tanı alan 70 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. MR ve patoloji sonuçları karşılaştırıldı. İncelemeler iki 1.5 Tesla MR cihazında (Philips Intera, GE HDXT), çift sarmal meme koili kullanılarak yapıldı. Olgular morfolojik özellikleri, kontrastlanma paternleri, kinetik eğri tipleri, BI-RADS kategorileri ve histopatolojik tanılarına göre sınıflandırıldı. 56 olguda 59 kitle ( 18 benign, 41 malign), 10 olguda ise kitlesel olmayan kontrast tutulumu ( 7 benign, 3 malign) değerlendirildi. Çalışmamızda malign- benign kitlelerin ayrımında, kötü sınır istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Kötü sınırın maligniteyi göstermedeki duyarlılığı 87%, özgüllüğü 77% olup literatür ile uyumludur. Malign lezyonların büyük bölümünde (82.95) literatürle uyumlu olarak tip 3 eğri görülürken, benign lezyonlarda beklenenden fazla oranda (50%) tip 3 eğri izlenmiştir. BI-RADS 3'ten 6'ya doğru malignite oranının arttığı tespit edilmiş olup artan kategorinin maligniteyi göstermede istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Kategori 5'in çalışmamızda maligniteyi göstermedeki duyarlılığı 88%, özgüllüğü 94 % olarak saptanmıştır. Kitlesel olmayan kontrast tutulumu gösteren lezyonlarda, benign- malign ayrımında kontrastlanmanın dağılımı ve iç yapısı istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmamıştır. Olgularımızda olduğu gibi benign lezyonların ve özellikle granülomatöz enfeksiyonların segmenter kontrast tutulumu gösterebileceği unutulmamalıdır. Bı-RADS kategorizasyonu benign- malign ayrımında yetersiz bulunmuştur. Çalışmamıza yalnızca patolojik tanı alan hastalar dahil edildiğinden araştırdığımız bazı özellikler açısından literatürle uyumsuz sonuçlar alınmıştır. Kötü sınırlılık ve özellikle spikülasyon maligniteyi göstermede değerli bir bulgudur. BI-RADS kategorizasyonu da malign-benign ayrımında yararlıdır. Kitlesel olmayan kontrast tutulumunda segmenter dağılım malignite açısından kuşkulu olmakla birlikte benign lezyonlar ve özellikle granülomatöz lezyonlarda da sıklıkla görülebilir.
Özet (Çeviri)
Between September 2007- March 2010, 524 consecutive patients who underwent contrast enhanced dynamic breast MRI were analyzed in the Radiology Clinic of Izmir Ataturk Educaion and Research Hospital. Among them 70 patients who diagnosed pathologically via biopsy/operation were evaluated respectively MRI and pathology results were compared. The examinations were performed on two 1.5 Tesla MR devices (Philips Intera, GE HDXT) using a double coiled breast coil. The cases were classified according to their morphological features, enhancement patterns, kinetic curve types, BI-RADS categories and histopathological diagnoses. Fifty-nine masses (18 benign, 41 malignant) and 56 non-mass contrast enhancement (7 benign, 3 malignant) were evaluated in 56 cases. In the present study, poor margin was found to be statistically significant in the differentiation of malignant-benign masses. The sensitivity and specificity of the poor margin in detecting malignancy are 87% and 77%, which is consistent with the literature. In the majority of malignant lesions (82.95), type 3 curve was observed in accordance with the literature, whereas type 3 curve was observed in benign lesions more than expected (50%). BI-RADS increased malignancy rate from 3 to 6 and the increasing category was found to be statistically significant in demonstrating malignancy. In our study, sensitivity of category 5 in detecting malignancy was 88% and specificity was 94%. The distribution and internal structure of contrast enhancement in benign-malignant distinction did not produce a statistically significant difference in lesions with non-massive contrast enhancement. As in our cases, benign lesions and especially granulomatous infections may show segmental contrast involvement. Bi-RADS categorization was found to be insufficient to differentiate between benign and malignant. Since only patients with pathological diagnosis were included in our study, some of the features we investigated were incompatible with the literature. Poor limitation and especially spiculation is a valuable finding to show malignancy. BI-RADS categorization is also useful in distinguishing malignant-benign. Although segmental distribution in non-mass contrast enhancement is suspicious for malignancy, it can be seen frequently in benign lesions and especially granulomatous lesions.