Bireylerin bağlanma stillerinin kullanılan savunma mekanizmaları ve sosyodemografik değişkenler ile ilişkilerinin incelenmesi
Investigation of the defense mechanisms of individual binding styles and their relationships with sociodemographic variables
- Tez No: 582284
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma, bireylerin bağlanma stillerinin kullanılan savunma mekanizmaları ve sosyodemografik değişkenlerle ilişkilerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'nin İstanbul ilinde yaşayan, en az okur-yazar olan ve 18-64 yaş aralığındaki 271 kadın (%73,0) ve 100 erkek (%27,0) olmak üzere toplam 371 birey oluşturmuştur. Katılımcılara veri toplamak amacıyla sırasıyla Sosyodemografik Veri Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE-II) ve Savunma Biçimleri Testi (SBT) uygulanmıştır. Verilerin analizi için; SPSS (Statistical Package Program for Social Science) for Windows 21.0 programından faydalanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında; nevrotik ve immatür savunma mekanizmalarını daha çok kaygılı bağlanma stiline sahip bireylerin kullandığı ve matür savunma mekanizmalarını ise daha çok güvenli bağlanma stiline sahip bireylerin kullandığı ortaya çıkmıştır. Kaçınmacı bağlanma stilinin matür savunma mekanizmalarını negatif yönde yordadığı, kaygılı bağlanma stilinin nevrotik ve immatür savunma mekanizmalarını pozitif yönde anlamlı yordadığı belirlenmiştir. Diğer yandan, sosyodemografik değişkenlerden eğitim durumu değişkeninin ise immatür savunma mekanizmalarını negatif yönde anlamlı yordadığı belirlenmiştir. Bu sonuca göre, kaçınmacı bağlanma stili arttıkça matür savunma mekanizmalarının azaldığı, kaygılı bağlanma stilinin arttıkça nevrotik ve immatür savunma mekanizmalarının arttığı ve son olarak eğitim durumunun arttıkça immatür savunma mekanizmalarının azaldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, defense mechanisms used in individuals' attachment styles and the relationship between sociodemographic variables. The sample of the study, The sample of the study, living in Turkey's Istanbul province, the literate and at least 271 women in the 18-64 age range (73.0%) and 100 men (27.0%) to a total of 371 years. In order to collect data, Sociodemographic Data Form, Inventory of Experiences in Close Relationships-II (YİYE-II) and Defense Styles Test (SBT) were applied to the participants. For the analysis of the data; SPSS (Statistical Package Program for Social Science) for Windows 21.0. According to the results of the research; It was found out that the individuals with the anxious attachment style used the defense mechanisms, the individuals with the avoidant attachment style used the immature defense mechanisms and the individuals with the safer attachment style used the defense mechanisms more. While surveying research results; neurotic and immature defence mechanisms were mostly used by anxious commitment style individuals and mature defence mechanisms were used by secure commitment style individuals. It was determined that avoidant commitment style negatively predicted mature defense mechanisms, whereas anxious commitment style positively predicted neurotic and immature defense mechanisms. On the other hand, it was determined that the educational status variable, one of the sociodemographic variables, negatively predicted the immature defense mechanisms. According to this result, the conclusion was that the maternal defense mechanisms decreased with increasing avoidant commitment style, neurotic and immature defense mechanisms increased with increasing anxious commitment style, and finally immature defense mechanisms decreased with increasing educational status.