Bolu-Adapazarı yöresi yerkabuğu yapısının araştırılması
Investigation on crustal structure of Bolu-Adapazarı region
  1. Tez No: 58229
  2. Yazar: ALİ ZEYNEL ABİDİN DENİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KAYIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Ali Zeynel DENİZLİO?LU Fen Bilimleri Enstitüsü Jeofizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Turan KAYIRAN 1997, Sayfa: 59 Jüri : Prof. Dr. Turan KAYIRAN Prof. Dr. A. Tuğrul BAŞOKUR Dr. Süleyman KOCAEFE Afet İşleri Genel Müdürlüğü Deprem Araştırma Dairesi Başkanlığı ve Almanya Frankfurt Üniversitesi Jeofizik Enstitüsü Türk - Alman projesi kapsamında Bolu - Adapazarı yöresinde kabuk yapışım araştırmak amacı ile D-B ( Abant - Gölcük ) ve K -G ( Karasu - Yenipazar ) doğrultularında birbirine dik iki profil boyunca sismik reflraksiyon atışları yapılmıştır. Her iki doğrultuda da toplam profil uzunlukları 120 km olmak üzere profiller boyunca yaklaşık 2 km aralıklarla deprem kayıt sistemleri yerleştirilerek veriler magnetik bant kayıtçılara kaydedilmiştir. Refraksiyon patlatmalarının YAS seviyesinin altında yapılmasına özen gösterilmiş ve bu nedenle atışların yapılabilmesi için 30 m derinlikli 12 adet patlatma kuyuları açılarak karşılıklı atışlar yapılmıştır. Bolu - Adapazarı yöresi yerkabuğu yapışım araştırmaya yönelik olarak yapılan bu çalışmada; profiller boyunca P dalgası ilk vanş zamanlan okunmuş (verilere statik düzeltme ve filtreleme uygulamadan) zaman - uzaklık grafikleri çizilmiş ve Plus - Minus yöntemi kullanılarak yapılan değerlendirme sonucunda algı noktalan altı derinlikler hesaplanarak her iki profil için yeraltı sismik kesitleri elde edilmiştir. Bu kesitlere göre yaklaşık 2 km derinliğe sahip bir refraktöre rastlanmış olup, her iki profilde de birinci tabaka için P dalgası bizi 2.6 - 2.8 km/sn civarında olduğu ve hızın derinlikle artış gösterdiği gözlenmiştir. Bulunan 2 km derinliğe sahip refraktörün hızı ise 5.51 - 5.98 km/sn olarak elde edilmiştir. Her iki profilin incelenmesi sonucunda, araştırma alanında profiller boyunca yanal hız değişiminin varlığına da rastlanmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında veri içersindeki P dalgası yansıma fazlan seçilerek daha derinlerdeki sismik hız yapısı belirlenmeye çalışılmıştır. Buna göre 14.0, 243, 40.0 km derinliklerden 5.76, 5.97, 6.44 km/sn ortalama hızlarına sahip yansımalar elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kabuk modeli, Sismik kırılma, Sismik Yansıma, Yeraltı Sismik Kesit, P Dalga Hızı
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis Ali Zeynel DENÎZLÎO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geophysical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Turan KAYIRAN 1997, Page : 59 Jury : Prof. Dr. Turan KAYIRAN Prof. Dr. A. Tuğrul BAŞOKUR Dr. Süleyman KOCAEFE In order to have information on crust structure around Bolu - Adapazarı area, a seismic refraction study along two profiles, each having 120 km length were caried out in E-W ( Abant - Gölcük) and N-S ( Karasu - Yenipazar) directions. The recording units were installed at every 2 km along the profiles, signal were recorded on magnetic tapes. Explosions were performed in drilling holes each having 30 m depth by taking ground water level into account. In this study firstly time - travel graphics were prepared by using P arrivals applying no static correction and filtering. Depts of the under receiver were calculated by applying Plus - Minus method, and then cross - sections were prepared. A refractor is seen around 2 km depth in the cross - sections. P wave velocity of first layer is caltulated around 2.6 -2.8 km/sec and observed increasement in the velocity by depth. The second layer's velocity is 5.51 - 5.98 km/sec. The lateral velocity variations were observed by examining of the time - travel graphics. Secodly, deep velocity structure has been idendified by choosing reflection phases of P waves. As a result three layers with the velocities of 5.76, 5.97, 6.44 km/sec were estimated from depts of 14.0, 24.5, 40.0 km respectively. KEY WORDS : Crustal Structure, Seismic Refraction, Seismic Reflection, Seismic Section, P Wave Velocity