Identifying and analyzing water resources of Zawita and Atrosh municipality (Duhok city, Iraq) for ecotourism using GIS
Zawita ve Atrosh belediyelerinde (Duhok şehri, Irak) CBS kullanarak ekoturizm için su kaynaklarının belirlenmesi ve analizi
  1. Tez No: 582302
  2. Yazar: HARIKAR MOHAMMED SALIH HAMID
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAADDİN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Irak'ın Kürdistan bölgesi de dahil olmak üzere kurak ve yarı kurak bölgelerin kırsal kesimlerinde nehirler, su kaynakları, göletler ve barajlar gibi su kaynakları başlıca turistik cazibe merkezleridir. Zawitta ve Atrosh ilçeleri, çeşitli muhteşem su kaynakları nedeniyle yerel ve bölgesel birçok turist için iyi bilinen turistik yerlerdir. Bu kaynakların su kalitesi yeterince araştırılmamıştır; bu nedenle, bu çalışma bazı nehirlerin ve göletlerin su kalitesini belirlemek ve GIS tekniklerini kullanarak su kalitesi parametrelerinin mekânsal dağılımını haritalamak için yapılmıştır. Çalışma alanı Irak'ın kuzey kesiminde ve Kürdistan Bölgesi'ndeki Duhok Valiliği'nin batı kesiminde yer almaktadır. Alan, kuzeydeki 36. 87604 ve 36.90292 N enlemleri ile 43.00163 ve 43.34493 E boylamları arasındadır. Topografya, genellikle deniz seviyesinden 606 ile 1026 m yükseklikte dağlıktır. ArcGIS yazılımı kullanılarak mekânsal su kalitesi parametrelerinin değişimi incelenmiştir. Sonuçlar, tüm su kaynaklarının alkali doğada olduğunu ve sertlik açısından da çok sert olduğunu belirmiştir. Hidro-kimyasal sonuçlar, kükürtlü su kaynakları dışındaki tüm su kaynaklarının renksiz ve kokusuz olduğunu göstermiştir. Kükürtlü su kaynakları haricindeki tüm su örneklerinde kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, klorür ve nitrat konsantrasyonları, WHO tarafından içme için izin verilen standartlarının sınırları içinde idi. Çoğu su numunesinin elektriksel iletkenliği ve toplam çözünmüş iyon konsantrasyonları orta derecede yüksek oranda mineralize olmuş, bununla birlikte kükürtlü su kaynakları ve Duhok barajı su numuneleri ise aşırı mineralize olmuş olarak sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Water resources such as rivers, springs, ponds, and dams are the main centers of tourism attractions in rural parts of arid and semi-arid regions including the Kurdistan region of Iraq. Zawitta and Atrosh districts are the well-known touristic destinations for many local and regional tourists due to the various magnificent water resources. Water quality of these resources have not been sufficiently investigated; therefore, this study was conducted to determine the water quality of some springs and ponds and map the spatial distribution of water quality parameters using GIS techniques. The study area is located in the northern part of Iraq and in the western part of the Duhok governorate in the Kurdistan Region. The area is situated between the 36. 87604 and 36.90292 N latitudes north and 43.00163 and 43.34493 E longitudes. The topography is generally mountainous with an elevation between 606 and 1026 m above sea level. The spatial variations of water quality parameters have been examined by using the ArcGIS software. The results revealed* that all water sources were alkaline in nature and also considered very hard in terms of hardness. The hydro-chemical results indicated that all water resources except sulfur springs were colorless and odorless. The concentrations of calcium, magnesium, sodium, potassium, chloride, and nitrate in all water samples, except sulfur springs were within the permissible limits of WHO standards for drinking. Electrical conductivity and total dissolved ion concentrations of most water samples were classified as moderately to highly mineralized, while water samples of sulfur spring and Duhok dam were classified as excessively mineralized.