Kitosan-poli(akrilik asit)-poli(akrilamit) içeren IPN tipi hidrojellerin şişme davranışları ve yara iyileşmesine etkisinin incelenmesi
Investigation of swelling behaviors and effect of wound healing of IPN type hydrogels including chitosan-poly(acrylic acid) and poly(acrylamide)
  1. Tez No: 233857
  2. Yazar: NUR TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHLİKA PULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sunulan çalışmada, çeşitli bileşimlerde akrilik asit (AA), akrilamit (AAm) ve kitosan (CS) polimerlerini içeren iç içe geçmiş ağ yapıdaki (IPN) hidrojeller hazırlandı. Başlatıcı olarak amonyum persülfat / sodyummetabisülfit (NH4)2S2O8 / Na2S2O5 redoks çifti seçildi ve hidrojeller serbest radikal polimerleşmesi ile sentezlendi. Çapraz bağlayıcı olarak sabit miktarlarda etilenglikoldimetakrilat (EGDMA), tam-IPN hidrojeller için ayrıca değişen miktarlarlarda glutaraldehit (GA) kullanıldı. Üretilen hidrojellerin şişme davranışları değişen süreye, sıcaklığa ve pH'a karşı incelendi. Tüm hidrojellerin % şişme değerlerinin zamanla arttığı ve yaklaşık 30 saat sonra dengeye ulaştığı gözlendi. Yarı-IPN tipi hidrojellere bakıldığında AA içeren hidrojellerin AAm içeren hidrojellerden daha fazla şiştiği saptandı. Ayrıca AA içeren hidrojellerden tam-IPN tipi hidrojellerin yarı-IPN hidrojellere göre daha fazla şiştiği saptandı. CS miktarının değiştirilmesiyle % şişme değerlerinde önemli miktarda değişme görülmedi. 37 ?C ve pH=7,4 de en çok şişen hidrojelin kitosan-poli(akrilik asit) tam IPN-2 [(CS-PAA)T-2] olduğu bulundu.Çalışmanın ikinci kısmında; Epidermal Büyüme Faktörü (EGF) yüklü kitosan-poli(akrilik asit) yarı IPN-2 [(CS-PAA)Y-2], kitosan-poli(akrilamit) yarı IPN-2 [(CS-PAAm)Y-2] ve (CS-PAA)T-2 hidrojellerinin yara iyileşmesine etkisi L929 fare fibroblast hücreleri ile incelendi. EGF'nin yüklenmesi emdirme yöntemiyle gerçekleştirildi. Sadece EGF yüklü (CS-PAAm)Y-2 hidrojeli için tatminkar sonuçlar sağlandı. Optik mikroskop incelemelerinden zamanla hücrelerin artan bir şekilde fibroblastik morfolojilerini oluşturarak yüzeye yapışıp yayıldıkları gözlendi.Çalışmanın son kısmında ise Piperasilin/Tazobactam (CS-PAA)Y-2, (CS-PAAm)Y-2 ve (CS-PAA)T-2 hidrojellerine emdirme yöntemiyle yüklendi. Piperasilin/Tazobactam yüklü hidrojellerden salım pH=7,4 ve 37 °C de UV spektrofotometresi ile takip edildi. (CS-PAAm)Y-2 hidrojelinin diğer yüklü hidrojellere nazaran Piperasilin/Tazobaktam'ı daha uzun sürede saldığı gözlendi. Kinetik verilerden tüm hidrojeller için 0. derece salım gerçekleştiği gözlendi. En hızlı salım yapan (CS-PAA)T-2 hidrojelinin difüzyon katsayısı (D) 3,53x10-6 cm2/s olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, interpenetrating network (IPN) type hydrogels at various compositions of acrylic acid (AA), acrylamid (AAm) and chitosan (CS) polymers were prepared. Ammonium persulfate / sodium metabisulfide (NH4)2S2O8 / Na2S2O5 redox pair was selected as initiator, and the hydrogels were synthesized by free radical polymerization. A certain amount of ethylene glycol dimethacrylate (EGDMA) for semi-IPN, and additionally variable amounts of glutaraldehyde for the full-IPN hydrogels were used as crosslinking agents. Swelling behaviors of the hydrogels were investigated by changing time, temperature and pH. Percentage swelling (S %) of all the hydrogels were increased with time and constant percentage swelling values were reached near 30 hours. For semi-IPN-type hydrogels, it was observed that the hydrogels including AA swollen much more than the hydrogels including AAm. It is also found that the full-IPN hydrogels had more swellable character than the semi-IPN-type hydrogels. No significant change in the percentage swelling values was observed by increasing the amount of CS. Chitosan-poli(acrylic acid) full IPN-2 [(CS-PAA)T-2] was determined as the most swollen hydrogel at pH=7.4 and 37 ºC.In the second part of the study, the effect of Epidermal Growth Factor (EGF) loaded chitosan-poli(acrylic acid) semi IPN-2 [(CS-PAA)Y-2], Chitosan-poli(acrylamide) semi IPN-2 [(CS-PAAm)Y-2] and (CS-PAA)T-2 hydrogels on wound healing was investigated, using L929 mouse fibroblast cells. The loading of EGF was performed by soaking method. The satisfactory results were obtained only just for the EGF loaded (CS-PAAm)Y-2. From the optical microscope examinations, it was observed that the cells adhered to the surface and spread by creating fibroblastic morphologies in a manner increasing by time.In the final part of the study, Piperacillin/Tazobactam was loaded to (CS-PAA)Y-2, (CS-PAAm)Y-2 and (CS-PAA)T-2 hydrogels by the soaking method. The release from the Piperacillin/Tazobactam loaded hydrogels at 37°C and pH=7.4 was monitored with UV spectrophotometer. It was observed that the hydrogel (CS-PAAm)Y-2 has released Piperacillin/Tazobactam in longer time compared to the other loaded hydrogels. From the kinetic data, zero order release has been determined for all hydrogels. The diffusion coefficient (D) of (CS-PAA)T-2 hydrogel which has faster releasing value, was calculated to be 3.53x10-6 cm-2/s.