Üniversite öğrencilerinde bilinçli farkındalığın duygusal şemalar ve psikolojik esneklik üzerindeki etkisi
The effect of mindfulness on emotional schema and psychological flexibility in university students
- Tez No: 582330
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırmada üniversite öğrencilerinde bilinçli farkındalık ve duygusal şemaların, bilişsel esneklik üzerindeki etkisinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda İstabul'daki üniversitelerde eğitim gören 405 öğrenciye sosyodemografik bilgi formu ile birlikte Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Leahy Duygusal Şema Ölçeği ve Bilişsel Esneklik Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre bilinçli farkındalık, akılcılık isteği ve hisleri kabullenme bilişsel esnekliğin alternatifler boyutunu artırırken; duygulara karşı zayıflık azaltmaktadır. Bununla birlikte bilinçli farkındalık, anlaşılabilirlik ve akılcılık isteği bilişsel esnekliğin kontrol boyutunu artırırken; duygulardan kaçınma ve ruminasyon azaltmaktadır. Kadınların akılcılık istekleri erkeklerden daha düşük iken, duyguları zararlı olarak görme düzeyleri daha yüksektir. Akılcılık isteği ve ruminasyon küçük yaş gruplarında daha yüksektir. Bilinçli farkındalık ve ruminasyon gelir düzeyi düşük olanlarda daha yüksek iken; akılcılık isteği, farklılık, onaylama, uzlaşı ve kontrol daha düşüktür. Ruminasyon ve süreklilik herhangi bir psikolojik destek aldığını belirten katılımcılarda daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the effect of mindfulness and emotional schemas on cognitive flexibility in university students. For this purpose, 405 students studying at the universities in Istanbul were administered in to study by the use of Sociodemographic Information Form along with the Mindfulness Scale, the Leahy Emotional Schema Scale and the Cognitive Flexibility Scale. According to the findings obtained from the study, mindfulness, rationalism and acceptance of feelings increased the dimensions of cognitive flexibility alternatives; reduces the vulnerability to emotions. However, while midfulness, intelligibility and rationalism increase the control dimension of cognitive flexibility; avoiding emotions and reducing rumination. While women's rationality is lower than men's, they have higher levels of perception. Rationality and rumination are higher in small age groups. While mindfulness and rumination were higher in those with lower income levels; rationality, difference, approval, compromise and control are lower. Rumination and continuity are higher in participants who indicate that they receive any psychological support.