Pamuk yağı ve atık pamuk yağı biyodizelinin dizel motorlu bir jeneratörde yakıt olarak kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of the use of cotton oil and waste cotton oil biodiesel as a fuel in a diesel engine generator
- Tez No: 582338
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde nüfusun artması ve dünya ekonomisinin büyümesine paralel olarak enerji ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Bununla beraber fosil yakıt kaynaklarının kısıtlı olması, fosil yakıt kaynaklarının çevre kirliliği üzerindeki olumsuz etkileri toplumları alternatif enerji kaynakları arayışına yöneltmiştir. Biyodizelin düşük emisyon profili, doğada çözünebilirliği ve toksik olmaması gibi özelliklerinden dolayı alternatif yakıt olarak kullanılmasını oldukça cazip hale getirmektedir. Bu çalışmada fosil yakıtlara alternatif olarak; transestrifikasyon yöntemi ile pamuk yağı ve atık pamuk yağından bir alkolün, katalizör eşliğinde reaksiyona girerek yağ asidi alkol esterleri ve gliserin oluşturmasıyla elde edilen biyodizelin dizel yakıt ile belirli oranlarda karıştırılarak motor üzerinde yanma, performans ve egzoz emisyonlarının değişimi karşılaştırılmıştır. Alternatif yakıt deneylerinde motor referans dizel yakıt ile test edilip elde edilen performans değerleri motorun alternatif yakıt olarak kullanılacak biyodizel karışımı yakıtlar ile her bir yakıt karışımı için yapılan deney sonuçları dizel yakıt referans değerleri ile karşılaştırılıp grafikler oluşturulmuştur. Sonuç olarak elde edilen biyodizelin motorlarda tek kullanılması motor üzerinde çeşitli sorunlar yaratabileceğinden dizel yakıt ile belirli oranlarda karıştırılarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, in parallel with the increase in the population and the growth of the world economy, the need for energy is increasing day by day. However, the limited fossil fuel resources and the negative effects of fossil fuel resources on environmental pollution led societies to search for alternative energy sources. The low emission profile of biodiesel makes it very attractive to use as an alternative fuel due to its properties such as its solubility in nature and its non-toxic properties. In this study, as an alternative to fossil fuels; Biodiesel obtained by reacting an alcohol from cottonseed and waste cottonseed oil in the presence of catalyst and fatty acid alcohol esters and glycerin by using transesterification method, the combustion, performance and exhaust emission changes on the engine were compared. In alternative fuel experiments, the engine was tested with reference diesel fuel and the performance values obtained were compared with the diesel fuel reference values and the results of the experiments were compared with the diesel fuel reference values. As a result, it is concluded that the use of biodiesel in engines can be used by mixing diesel fuel in certain proportions since it may cause various problems on the engine.