Policy convergence between the Russian Federation and the People's Republic of China
Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti arasında politika yakınsaması
  1. Tez No: 582339
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ UTKU ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN YILMAZ, PROF. DR. SELÇUK ESENBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu tez, Rusya ve Çin arasındaki karşılıklı ilişkileri politika yakınsaması (policy convergence) teorisini temel alarak incelemektedir. Tezin amacı Rusya-Çin ilişkilerini politika yakınsaması teorisi içerisinde inceleyerek hangi alanlarlarda gerçekleştiğini belirlemektir. Giriş bölümünde çalışma hakkındaki bilgiler ve kullanılan teori teoriyi temel alarak yapılan bu incelemenin genel hatları belirtilmiştir. İkinci bölümde, politika yakınsaması teorisi hakkında kullanılan literatür incelenmiş ve teori anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, Rusya – Çin ilişkilerinin tarihsel geçmişi, Sovyetler Birliği'nin dağılımına kadar olan süreç içerisinde incelenmiş, iki dost devletin Zhenbao Adası Olayı sonrasında müttefiklikten düşmanlığa geçişi özet olarak sunulmuştur. Dördüncü bölümde, Rusya ve Çin'in politik ilişkileri anlatılmış olup, Şangay İşbirliği Örgütü, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi çatısı altındaki birliktelikleri incelenmiştir ayrıca radikal İslama karşı ve Amerikan Çevreleme politikasına karşı gösterdikleri tutum ve paralellikte ele alınarak, askeri ilişkiler incelenerek bölüm sonlanmıştır. Beşinci bölümde, iki ülkenin ekonomik ilişkileri incelenip, BRICS grubu, Çin'in Bir Kuşak Bir Yol projesi, Rusya'nın Uzak Doğusu üzerindeki işbirliği ve enerji alanındaki bağları ve enerji çeşitlendirme politikaları karşılaştırılmıştır. Altıncı bölümde, tezin sonuç bölümü ve önceki bölümlerde ortaya çıkan veriler sonucunda politika yakınsaması teorisi hakkındaki genel sonuç değerlendirilerek tez tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the bilateral relations between Russia and China based on the policy convergence theory. The aim of the thesis is to analyze Sino-Russian relations within the framework of policy convergence theory and to determine the areas in which policy convergence occurs. The introduction chapter explains the study, the literature used about the policy convergence theory and the framework of the study. The second chapter gives the literature about the policy convergence theory used in the thesis. The third chapter explains the historical background of Sino-Soviet Relations and how they end up from comrades to enemies after the Zhenbao Island Incident. Chapter four analyzes the political relations of Russia and China, in Shanghai Cooperation Organisation, in the United Nations Security Council, common stance against the radical Islam and American containment policy and military cooperation. The fifth chapter is covering economic relations between Russia and China, in BRICS, the Belt and Road Initiative, the Russian Far East and convergence on energy trade and policies.The sixt and the last chapter is the conclusion and overall evaluation of the policy convergence between Russia and China.