Robotics and ageing well in Japan: The challenges and prospects for a super-aged society
Japonya'da robot teknolojileri ve iyi yaşlanma: Süper-yaşlı toplum için zorluklar ve beklentiler
- Tez No: 582342
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL KÜÇÜKYALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez Japonya'da hızla yaşlanan nüfusun ulusu nasıl etkilediği ve Japon hükümetinin özellikle robotik teknolojileri kullanarak ne gibi çözümler ürettiği sorusunu incelemektedir. Bu soruyu cevaplarken, yaşlanma ve teknoloji ile ilgili hükümet raporları dikkate alınmıştır. Bunlar Bakanlar Kurulu tarafından hazırlanmış şu raporlardır: Annual report on the aging society:2018; New Robot Strategy. Japan's Robot Strategy - Vision, Strategy, Action Plan of 2015 ve The 5th Science and Technology Basic Plan of 2016. Bu raporların ve ilgili çalışmaların analizi şunu göstermiştir: doğum oranlarındaki düşüş ve zorlayıcı göç politikaları gibi Japonya'da yaşlanmayı hızlandıran ana konuları çözmek yerine, Japon hükümeti yeni teknolojileri, özellikle robotiği kullanarak problemleri en aza indirgemeyi planlamaktadır. Ayrıca hükümetin planları yeni gelişmekte olan tıbbi robotlar ve bakım robotları alanında öncü olmayı; küresel robotik pazarda da Japon robotlarının ve teknolojilerinin iyi bir yere sahip olmasını içermektedir. Teknolojideki bu gelişmeler sayesinde, Japonya nüfusunun yaşlanmasından kaynaklanan sorunları ele alırken küresel robotik pazarda büyük bir pay sahibi olmak için firmalar ve enstitüler için de imkanlar yaratmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis looks into the question of how the rapid ageing of the population in Japan is affecting the nation, and what are the main solutions the Japanese government has been developing, especially with the use of robotic technologies. In answering this question, the government reports on ageing and technology are taken into consideration. These reports are Annual report on the aging society:2018 by the Cabinet Office, New Robot Strategy. Japan's Robot Strategy - Vision, Strategy, Action Plan of 2015 and The 5th Science and Technology Basic Plan of 2016. Through an analysis of these reports and corresponding studies, it is seen that rather than solving the issues that are accelerating the population ageing in Japan, mainly decrease in fertility and challenging immigration policies, the Japanese government is planning to utilise new technologies, especially robotic technologies to mitigate the problem. The government's plans also include leading the newly emerging field of medical and nursing robots and creating a favourable environment within the global robotics market for Japanese robots and technology. Through these developments in technology, Japan intends to address the issues born out of population ageing while creating an opportunity for companies and institutions to obtain a large share of the global robotics market.