Design, implementation, control and user evaluations of an active hip exoskeleton and a balance trainer
Aktif kalçca eksoskeletonu ve denge rehabilitasyonu robotunun tasarımı, uyguluması, kontrolu ve kullanıcı değgerlendirmeleri
- Tez No: 693517
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN PATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
İnsanın hareket kabiliyeti, günlük yaşamda hayati bir rol oynar. Yaşlanma, nörolojik bozukluklar veya yaralanmalardan dolayı insanın hareket kabiliyeti zamanla azalır ve rehabilitasyon ihtiyacı ortaya çıkar. Robot destekli rehabilitasyon cihazları hastaların güvenliğini garanti edebilirken, tekrarlı egzersizleri güvenli bir şekilde uygulayabilirler ve fizyoterapistlerin üzerindeki fiziksel yükü azaltabilirler. Ayrıca robotik cihazlar, bütünleşik sensörleri sayesinde iyileşme sürecini takip etmek ve kişiye özel rehabilitasyon sağlamak için hastayı rehabilitasyon süreci boyunca izleyebilirler. Pelvis hareketlerinin alt ekstremite hareketleri ile uyumunun doğal bir yürüyüş ve denge için önemi bilinmesine rağmen, birçok rehabilitasyon robotu sadece bacakların sagital düzlemdeki hareketlerine odaklanır ve pelviste gerekli serbestliği ve desteği sağlamaz. Bu çalışmada, AssistOn-Gait olarak adlandırılan, kendinden hizalamalı, aktif bir kalça dış iskelet robotunun mekatronik tasarımı, etkileşim kontrolü, deneysel karakterizasyonu ve kullanıcı sunuyoruz. AssistOn-Gait kendinden hizamalı kinematik yapısı ve empedans tipi bir robot olarak hayata geçirilmesi sayesinde, kullanıcılarının pelvik hareketleri özgürce gerçekleştirmelerine olanak tanırken, kalça rotasyonu için gereken torkları istenmeyen kuvvetler olmadan hastaya iletebilir. AssistOn-Gait'in şeffaflık ve kendinden hizalama özelliğini değerlendirmek için tasarlanmış kapsamlı insanlı deneyler sunuyoruz. İnsanlı deney sonuçları, AssistOn-Gait'in yürüyüş kinematiğini önemli ölçüde etkilemediğine dair kanıt sağlamaktadır. Ayrıca, AssistOn-Gait'in kendinden hizalama özelliğinin, bu özelliğin olmadığı duruma kıyasla istenmeyen etkileşim kuvvetlerini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca, yürüyüş ve denge egzersizlerinin eş zamanlı olarak hastalara uygulayabilmesi için AssistOn-Gait'in bir denge robotu ile entegrasyonunu sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Human locomotion is one of the indispensable aspects of daily life. The effectiveness of human gait degrades over time and the need to enhance physical performance or restore gait arises due to various reasons, such as aging, neurological disorders, or injuries. Robot-assisted gait rehabilitation is favored for physiotherapies, since by eliminating the physical burden of therapists, these devices can assist reliable administration of exercises with much higher intensity, while ensuring the safety of patients. Moreover, thanks to their integrated sensors, robotic devices can monitor patients throughout the rehabilitation therapies to provide quantitative evaluations of progress. Furthermore, based on each patient's progress, rehabilitation robots can administer customized assistance to meet the individual needs of patients. Since robot-assisted gait rehabilitation has the potential to significantly improve clinical efficacy of gait therapies, gait rehabilitation robots have been widely adapted. Most of these gait rehabilitation robots focus only on the movements of the legs in the sagittal plane and do not provide the required level of freedom and support for the pelvic movements. It has been well established in the literature that proper synchronization and coordination of pelvic movements with lower extremity movements is crucial to establish a natural gait and balance. In this study, we present the mechatronics design, interaction control, experimental characterization, and user evaluations of a powered self-aligning hip exoskeleton, called AssistOn-Gait. Thanks to its self-aligning kinematics and impedance-type implementation, AssistOn-Gait enables its users to freely execute pelvic movements, while providing assistance torques for hip rotations without inducing parasitic misalignment forces. We present a comprehensive set of human subject experiments designed to evaluate the transparency and self-aligning feature of AssistOn-Gait. Our human subject experiments provide evidence that AssistOn-Gait does not significantly interfere with gait kinematics and its self alignment property significantly reduces parasitic interaction forces, when compared with the case with no self alignment. We also discuss integration of AssistOn-Gait with a balance trainer, for synchronous delivery of gait and balance exercises.