Spatialization of antagonism: Hegemonic struggles over Taksim square
Antagonizmin uzamsallaştırılması: Taksim meydanı üzerine hegemonik mücadeleler
  1. Tez No: 582341
  2. Yazar: AHMET UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN ÖZSELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tez, Taksim Meydanı ile ilgili geçmişte yürüyen ve hala devam eden hegemonik mücadeleler üzerinden antagonistik siyasal öznelliklerin inşasını incelemektedir. Taksim Meydanı, Türkiye'deki kollektif kimliklerin hegemonik mücadeleler ve uzamsal uygulamalar yoluyla nasıl oluştuğunu anlamamıza yardımcı olabilecek siyasi bir alandır. Özellikle Taksim Meydanı'nın dönüştürülmesi kapsamında, kolektif kimlik, uzam ve kolektif bellek arasındaki karmaşık ilişkileri, antagonistik siyasi kimliklerin oluşumunda uzamın üretiminin merkezi rolünü daha iyi kavramak için analiz eder. Tez, Taksim Meydanı'nın hegemonik ve karşı-hegemonik tahayyüllerin ve öznelliklerin ortaya çıktığı siyasal bir alan olarak işlev gösterdiğini göstererek siyasal öznelliğin kurulması konusunda literatüre katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the construction of antagonistic political subjectivities through the past and ongoing hegemonic struggles over Taksim Square. Taksim Square is a political space which can help us understand how collective identities and meanings in Turkey have been constructed through the hegemonic struggles and the spatial practices. This thesis analyzes the intricate relations between collective identity, space and collective memory, specifically in the case of transformation of Taksim Square, to get a better grasp of the central role of the production of space in the constitution of antagonistic political identities. This thesis will contribute to the scholarship on the constitution of political subjectivity by showing how Taksim Square functions as a political space through which hegemonic and counter-hegemonic imaginaries and subjectivities are brought into being.