The effects of index constituent changes to Borsa Istanbul's Bist 100 and Bist 30 indices
BİST 100 ve BİST 30 endeks kapsamındaki paylardaki değişikliğin hisse senedi performansı üzerine etkileri
- Tez No: 582367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA UMUT KUZUBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Borsa Istanbul tarafından gerçekleştirilen BIST Pay endeksleri dönemsel çalışmasının BIST 100 ve BIST 30 endekslerinde bulunan payların getiri ve işlem hacmi üzerinde etkisinin olup olmadığı olay çalışması yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Endekse dahil edilme ve çıkarılmanın etkisini anormal getiri ve anormal hacim kavramları ele alınarak 2009 ve 2017 yılları arasında gerçekleşen BIST 100 endeksi için toplam 296, BIST 30 endeksi için ise toplam 96 adet endekse dahil edilme ve çıkarılma olayı incelenmiştir. Sonuç olarak, endekse dahil edilmenin olumlu anormal getirisi olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı değildir. Fakat, endeksten çıkarılmanın olumsuz anormal getirisi her iki endeks için de istatistiksel olarak anlamlı çıkmaktadır. Hem BIST 100 endeksi hem de BIST 30 endeksi değişikliği nedeniyle anormal hacim etkisi eklenen ve çıkarılan hisse senetleri için bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the quarterly index revisions of BIST 100 and BIST30 indices of Borsa Istanbul Stock Exchange and tries to capture the effects and implications of these events on the prices and the volumes of the revised stocks. The purpose of this study is to search the effects of being in the scope of BIST 100 or BIST 30 indices on the stock performance by using abnormal return and abnormal volume concepts with the event study method. It is examined for a total of 296 changes in BIST 100 index and a total of 96 changes in BIST 30 index for the period of 2009 through 2017. The results have shown that although both of the stocks that included to BIST 100 index and BIST 30 index have positive abnormal returns, the results are statistically insignificant. However, the stocks excluded from the indices have statistically significant negative abnormal returns. Nevertheless, abnormal volumes exist with statistically significant results for both of the index composition change events.