Essays on market microstructure: Market transparency, liquidity, and price discovery
Piyasa mikroyapısı üzerine makaleler: Şeffaflık, likidite ve fiyat keşfi
  1. Tez No: 699241
  2. Yazar: AYŞE ÇAĞLAYAN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK CEVAT KARAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez piyasa mikroyapısı alanında likidite, şeffaflık ve emir defterinin fiyat keşfi sürecine katkısı konularında iki farklı çalışmadan oluşmaktadır. İlk çalışmada Borsa İstanbul'da 2017 yılının Nisan ayında devreye alınan, işlemlerde taraf bilgisinin eşzamanlı olarak gösterilmesi uygulamasının likidite üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmada, literatürde sıklıkla kullanılan yöntemlerden olan alım satım marjlarının yanı sıra emir defteri bilgisini kullanan XLM, MCI ve derinlik gibi çok yönlü yöntemlerle likidite ölçülmüştür. Sonuçlar BIST30 endeksi dışındaki paylarda tek seferde gerçekleşen işlem sonrası şeffaflığın likiditeye olumlu etkisinin olduğunu göstermiştir. BIST30 endeksine dahil olan paylarda ise kademeli olarak gerçekleştirilen bu değişikliğin likiditeye olan etkisinin sınırlı olduğu belirlenmiştir. İkinci çalışmada ise emir defterinin fiyat keşfi sürecine olan katkısı analiz edilmiştir. Farklı fiyatların fiyat keşfi sürecine olan etkisi 3 farklı yöntem ile ölçülmüştür. 2016 yılının Ocak ve Şubat ayları ile 2019 yılının Mayıs ve Haziran aylarında BIST30 endeksine dahil olan 30 farklı payı içeren iki farklı örneklem ile yapılan analizlerde emir defterinin en iyi alım ve satım kademeleri dışında yer alan emirlerin de fiyat keşfi sürecine önemli oranda katkı sağladığı anlaşılmıştır. Sonuçlar en iyi fiyat seviyesine yakın olan fiyat kademelerinde yer alan emirlerin katkısının uzak olan fiyat kademelerine kıyasla daha yüksek olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two different studies on market microstructure, specifically on liquidity, transparency, and informativeness of the order book as measured with its contribution to the price discovery process. In the first study, the liquidity impact of a switch to the post-trade transparency regime i.e., disclosure of broker identifiers in real-time data feeds, which was implemented by Borsa İstanbul in April 2017 is analyzed. In addition to classical spread measures frequently used in the literature, liquidity is measured with more sophisticated measures like XLM, MCI, and order book depth that incorporate all the available order book information. Results show that post-trade transparency increases liquidity for stocks other than constituents of the BIST30 Index for which the change was implemented directly. For BIST30 stocks, the liquidity effect of the gradual switch to transparency implemented in an empirical setting is limited. In the second study, the contribution of the limit order book to the price discovery process is analyzed. Information shares of different price series are estimated with three different methods. The analysis that is performed with two different samples that include 30 different stocks included in the BIST30 Index in January and February of 2016 and in May and June of 2019 show that the orders beyond best bid and ask contribute significantly to the price discovery process. It is also found out that the contribution of orders in price levels that are close to the best price level is higher than in price levels that are farther away.