The effects of pre- and in-service training on teachers' understanding of the nature of science
Örgün ve hizmet-içi eğitimlerin öğretmenlerin bilimin doğasına ilişkin anlayışlarına etkisi
  1. Tez No: 582366
  2. Yazar: BÜŞRA AKSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZEYNEP KIZILTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın teorik alt yapısı“Yeniden Kavramsallaştırılmış Aile Benzerliği Yaklaşımına Dayalı Bilimin Doğası”(RFN) yaklaşımına bağlıdır (Erduran & Dagher, 2014; Kaya & Erduran, 2016b). Bu çalışma fen branşındaki öğretmenlerin bilimin amaç ve değerleri ile sosyal ve kurumsal yönlerine ilişkin algılarını ve anlayışlarını, öğretmenlerin bilimin doğasına yönelik bu boyutlardaki eğitimsel uygulamalarını ve önerilerini, öğretmenlerin örgün ve hizmet içi öğretmen eğitimleri hakkındaki görüşlerini ve öğretmenlerin örgün olmayan öğrenim ortamlarını belirmeyi hedeflemektedir. Bu amaçlar doğrultusunda, nicel veri kaynakları için toplamda 220 öğretmen ve nicel veri sonuçlarına göre 12 öğretmen çalışmanın nitel bölümü için seçilmiştir. 26 maddeden oluşan Bilimin Doğası Anketi, 5 Evet-Hayır Soruları ile 18 yarı-yapılandırılmış görüşme soruları çalışmanın data kaynaklarıdır. Nicel veri analizlerine göre öğretmenlerin hizmet yılları, eğitim seviyeleri ve okul türleri açısından anlamlı farklılık bulunmazken, öğretmenlerin branşları açısından anlamlı fark bulunmuştur. 5 Evet-Hayır sorusuna verilen yanıtlar öğretmenlerin büyük bir çoğunluğunun bilimin amaç ve değerleri ile sosyal ve kurumsal yönlerinin öğretmen eğitiminde öğretilmediğini ortaya çıkarmıştır. Nitel analizlere göre, öğretmenlerin bilimin doğasına yönelik bazı kategorilerdeki sınırlı algıları vardır. Ayrıca, bilimin doğasına yönelik eğitim uygulamalarında yetersizlikler bulunmuştur. Ancak, öğretmenlerin bilimin doğasının fen derslerinde, örgün ve hizmet-içi öğretmen eğitimi uygulamalarındaki tavsiyeleri kayda değerdir.
Özet (Çeviri)
This study is based on Reconceptualized Family Resemblance Approach to Nature of Science (RFN), which is the reconceptualized notion of NOS from Family Resemblance Approach (FRA) (Erduran & Dagher, 2014; Kaya & Erduran, 2016b). This study aims to investigate teachers' perceptions and understanding about the aims and values (AV), and social-institutional (SI) aspects of science, determine their educational applications and suggestions for teaching these aspects of NOS, determine their perceptions about their pre- and in-service teacher trainings, and also determine teachers' informal learning environments. A total 220 teachers participated in the quantitative part of the study; then 12 of them were selected according to their scores for the qualitative part. A 26-item NOS Questionnaire, Five Yes-No Questions, and 18 semi-structured interview questions are data sources of this study. The quantitative data analysis indicated that there is a significant difference among teachers' means considering their branches, but not for their teaching experiences, educational levels, and school types. Besides, the frequencies of 5 Yes-No Questions showed that the majority teachers do not think AV and SI categories of NOS are taught in pre-service and in-service teacher education. The qualitative data analysis showed that teachers have limited perceptions considering some categories of NOS. It was also found that even though teachers' educational applications are inadequate for teaching NOS, their suggestions for teaching NOS in school science, pre- and in-service teacher education are valuable.