Scenarios for Cyprus after the Annan plan
Annan planı sonrası Kıbrıs'ta seneryolar
  1. Tez No: 220742
  2. Yazar: SULAY SÜTCÜ
  3. Danışmanlar: DR. HASAN ALİ KARASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı Kıbrısta uzun zamandır süregelen problemleri adanın tarihinden başlayıp bölgedeki anlaşmazlığın özel sebeplerini inceleyerek anlamaya çalışmaktır. Adanın tarihi boyunca yaşanmış uyuşmazlıkları ve çözüm uygulamalarını dikkate alarak en uygun uzlaşma yoluna ulaşabilmek için çeşitli senaryolar sunulacaktır. Çalışma boyunca tek ve karşılaştırmalı durum analizleri birarada ele alınmıştır. KKTCnin bağımsızlığının tanınmıyor olmasının uzlaşma sürecinde engel teşkil edip etmediğinin farklı nesillerce nasıl yorumlandığını anlamaya yönelik olarak eski ve mevcut KKTC cumhurbaşkanları ile görüşmeler yapılmıştır. Son tahlilde Kıbrıstaki durumun Kosova örneğinde olduğu gibi etnik anlaşmazlık kategorisinde değerlendirilmesi ve bu değerlendirmenin ışığında adada Kosovada uygulanan çözüme benzer bir çözüm yöntemi geliştirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This master?s thesis aims to introduce a proper understanding of the long-lasting problems in Cyprus by analyzing the specific elements that shape the conflict in the region, starting by giving the historical details of the island. Considering similar conflicts that occurred throughout the history and previously applied mechanisms in order to manage the problems on the island, several scenarios will be presented and discussed to light the way for the best settlement of conflicts. All the way through the study, the method of merging comparative and single case studies is adopted and in-dept interviews with the former and incumbent presidents of Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) are made to supply views of different generations whether non-recognition of the independence of TRNC have functioned as an impediment ahead of conflict resolution. The study is concluded by revealing that the case of TRNC fits into the category of ethnic conflict just like the case of Kosovo, hence the resolution that will be applied in TRNC shall be very similar to Kosovar experience.