Commedia dell'Arte ortaoyunu ve modernleşme
Commedia dell'Arte ortaoyunu and modernization
- Tez No: 582392
- Danışmanlar: PROF. ALEV MERAL TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tezimizde, Geleneksel Türk Tiyatrosu ya da diğer söylemle Türk Halk Tiyatrosu Ortaoyunu'nun günümüzdeki varlığı sorgulanmış, çağdaş iki tiyatro türü Commedia dell'Arte'nin ve Ortaoyunu'nun birbirlerine benzerlikleri açısından yola çıkılmıştır. Pazar meydanında doğan ve zamanla değişip, gelişerek ama aslından tamamen kopmadan günümüze kadar hayatta kalmayı başaran Commedia deli'Arte'nin, araştırmalarla modern tiyatroya ve de oyunculuk sanatına yön veren önemli unsurlardan biri olduğu görülmüştür. Çağdaşlığı ve benzerliği göz önüne alındığında ise Tanzimat'tan başlayan toplumsal değişme sonrasında da Cumhuriyetin benimsediği kültür politikası ve Batı tarzı tiyatroyu model olarak olduğu gibi almak, günümüze kadar tiyatro sanatındaki baskın tarz olarak gelmiş ve Ortaoyunu, çağımız Türk tiyatrosuna yön vermek bir yana varlığını bile gösterememiştir. Gelenekler toplumun köklerini oluşturur, 21.yüzyıIın sanat anlayışının, oyunculuk tekniklerinin farklılaşmasını ve gelişmesini sağlayan önemli sebeplerinden birisi de gelenekten beslenmek olduğuna göre, umuyoruz ki Ortaoyunu tekrar sahneye ışık yakacaktır.
Özet (Çeviri)
In our thesis, the existence of Ortaoyunu,which is a part of Traditional Turkish Theatre, in other words Turkish Public Theatre, has been examined by considering the similarities between Commedia dell'Arte and Ortaoyunu that are two contemporary dramatic genres. Commedia dellArte, which was formed in the market square and changed with time but has survived until the modern-day, has been considered to be one of the important factors that direct the modern theater and the art of acting. Considering its modernity and similarity, social change which was started in Tanzimat reform era, the cultural policy adopted by Turkish Republic, and taking the Western-style theatre as a model have come to the art of the drama as a dominant style so far. On the other hand, Ortaoyunu has not been able to direct the Turkish Theatre of our time and what's more, it has not even shown its existence to the world. Traditions form the roots of society. One of the most important reasons of the sense of art in 21st century, for differentiation and development of acting techniques is to be fed from our own traditions, and we hope that Ortaoyunu will light the stage again