The exhortations of George Trapezuntios and cardinal Bessarion against the ottomans: Identities and representations
Georgios Trapezuntios ve Kardinal Bessarion'un Osmanlılara karşı çağrıları: Kimlikler ve tasvirler
  1. Tez No: 582395
  2. Yazar: AGUSTIN RAFAEL AVİLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVRA NECİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bizans İmparatorluğu'nun son yıllarında ve çöküşünden sonra, birçok Yunan entelektüel imparatorluğun kaderi ve uluslararası ilişkileri konusunda endişe duymaktaydı ve Batı Avrupa liderlerini Osmanlılara karşı çağrıyı görev bildiler. Bu araştırma özellikle Georgios Trapezuntios ve Kardinal Bessarion'un kaleme almış olduğu haçlı seferi çağrılarına odaklanmaktadır. Kardinal Bessarion eğitimini Konstantinopolis'te almıştır. Georgios Trapezuntios ise Venedik hakimiyetinde olan ancak Yunan kültürel kimliğinin hakim olduğu Girit'te doğmuş ve büyümüştür. Bu sebeple Trapezuntios ve Bessarion'un temel eğitimleri geleneksel Bizans müfredatıyla uyum gösterir. Konstantinopolis'in düşüşünden hayli önce her iki yazar da Latin kültürü üzerine çalışacakları İtalya'ya göç etmiştir. İyi düzeyde bir Latince ile Osmanlılara karşı yazdıkları çağrılar, yazarların hayatlarını ve fikirlerini yansıtan, her iki kültürün de izlerini taşıyan değerli delillerdir. Araştırmanın ilk kısmında, bu söylevlerin çevirilerine, bağlamlanmasına ve yorumlanmasına yer verilmiştir. İkinci kısımda ise Bizans kimliği, Osmanlıların tasviri ve yazarların tarihi nasıl algıladıkları üzerine karşılaştırmalı analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
During the last years of the Byzantine Empire and after its collapse, some Greek intellectuals became deeply concerned with the international affairs and the fate of their nation, and assumed the task of writing crusading exhortations against the Ottomans to the leaders of Western Europe. This research focuses particularly on the crusading literature produced by George Trapezuntios and cardinal Bessarion. Whereas the latter was educated in Constantinople, the former was born and grew up on the island of Crete, which was under Venetian rule but maintained a firm Greek cultural identity. Thus, the initial education of Trapezuntios and Bessarion was in accordance with the traditional Byzantine curriculum. However, well before the fall of Constantinople, both of them migrated to Italy, where they engaged with the study of Latin culture. Their exhortations against the Ottomans, which were written in a learned Latin, exhibit a singular amalgamation of both traditions and are a valuable testimony of their life and thoughts. The first part of this study consists of the translation, contextualization and commentary of these orations. The second part is a comparative analysis of the texts focused on the matter of Byzantine identity, the representation of the Ottomans and the way in which the authors conceived the course of history.