Argümantasyon tabanlı bilim öğrenme yaklaşımının lise birinci sınıf öğrencilerinin bakteri ve virüs konusundaki öğrenmelerine etkisi
Effect to learning about the topic of bacteria and virus students' first class of high school of argumentation based inquiry approach
  1. Tez No: 582412
  2. Yazar: FATİMETÜZZEHRA DALGÜLGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, dokuzuncu sınıf öğrencilerinin bakteri ve virüsler konusunda argümantasyon bilim öğrenme yaklaşımının öğrenmeye etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklem gruplarını Konya merkezde bulunan Özel Türmak Anadolu Lisesinde dokuzuncu sınıfına kayıt yaptıran toplam 53 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma deneysel düzende tasarlanmış bir araştırma olup, deney ve kontrol gruplu bir çalışmadır. Veri toplama aracı olarak iki bilgi testinden yararlanılmıştır. Ön bilgi testi 6 sorudan oluşmaktadır. Son bilgi testi ise 21 sorudan oluşmaktadır. Verilerin analizinde betimsel ve çıkarımsal istatistiklerden faydalanılmıştır. Çalışmanın sonucunda Ön bilgi testinden alınan puanlara göre argümantasyon bilim öğrenme yaklaşımının daha başarılı bir öğrenme gerçekleştirdiği ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu fakat son bilgi testi puan ortalamalarına göre anlamlı bir fark çıkmadığı tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda bulgulara dayalı olarak gerekli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of learning argumentation based science about subject bacteria and virus of ninth grade students on learning. The sample of the study consisted of 53 students who enrolled in the ninth grade at the Special Türmak Anatolian High School in the center of Konya. The study was designed in experimental design with experimental and control groups. Two information tests were used as data collection tools. The pre-knowledge test consists of 6 questions. The last information test consists of 21 questions. In the analysis of the data, descriptive and inferential statistics were used. As a result of the study, it was determined that the argumentation science learning approach performed a more successful learning according to the points obtained from the preliminary knowledge test, and it was found to be statistically significant, but there was no significant difference according to the final knowledge test mean scores. As a result of the study, necessary suggestions have been made based on the findings.