Modern fizik öğretiminde argümantasyona dayalı sorgulama: Bir durum çalışması
Argument based inquiry in modern physics teaching: A case study
  1. Tez No: 727528
  2. Yazar: SERKAN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İLHAN ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın üç temel amacı bulunmaktadır: Argümantasyona Dayalı Sorgulama (ADS) yaklaşımını temel alan teknoloji destekli modern fizik öğretimi sürecinde fizik öğretmen adaylarının (i) modern fizik kavramlarına yönelik bilişsel yapılarındaki değişimleri incelemek, (ii) yazılı argüman becerilerine yönelik değişimleri belirlemek ve (iii) lise düzeyindeki fizik derslerinde ADS yaklaşımının kullanımına ilişkin görüşlerini tespit etmektir. Nitel bir yaklaşımın benimsendiği bu araştırmada durum çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcılarını Ankara'daki bir devlet üniversitesinde fizik öğretmenliği lisans programında öğrenim gören 12 fizik öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerini öğretmen adaylarının uygulama sürecinde oluşturdukları kavram haritaları, etkinlik raporları ve bireysel yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler oluşturmaktadır. Verilerin analizinden elde edilen sonuçlar, ADS yaklaşımını temel alan teknoloji destekli modern fizik öğretiminin fizik öğretmen adaylarının birçok modern fizik kavramını bilişsel yapılarına entegre etmelerine olanak tanıdığını göstermektedir. Öte yandan, analiz sonuçları katılımcıların modern fizik kavramlarını anlamalarında farklılıklar olduğunu göstermektedir. Ayrıca, katılımcıların yazılı argüman becerilerinin sürekli bir gelişim göstermediği tespit edilmiştir. Görüşme verilerinin analizi, öğretmen adaylarının gelecekte sınıflarında ADS yaklaşımını kullanırken daha çok karşılaşabilecekleri engeller üzerinde durduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study focusing on technology-supported modern physics teaching based on the Argument Based Inquiry (ABI) approach, the purpose was threefold: (i) to investigate the development of pre-service physics teachers' cognitive structures about the modern physics concepts, (ii) to reveal the development of the their written argument skills, and (iii) to explore their views on the implementation of the ABI approach in high school physics courses. In this qualitative study, case study was used as a research methodology. The participants were 12 pre-service physics teachers enrolled in an undergraduate physics education program at a state university in Ankara, Turkey. The data comprised of pre-service physics teachers' drawn concept maps, the written argument reports, and their responses to the semi-structured interview questions. The analyses results have shown that technology-supported modern physics teaching based on the ABI approach helped the pre-service physics teachers to integrate many different modern physics concepts into their cognitive structures. However, there were differences in the participants' understanding of modern physics concepts. In another perspective, the results have shown that the participants' written argument skills did not continuously developed over time. Finally, the analyses of semi-structured interviews have revealed that the pre-service teachers focused more on the obstacles they might encounter during the implementation of the ABI approach in their classes in the future.