Japan's constitutional revision debate in the light of domestic and regional development
Japonya'nın yerel ve bölgesel gelişmeler ışığındaki Anayasa revizyonu
- Tez No: 582416
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FATMA LALE BABAOĞLU, PROF. AYŞE SELÇUK ESENBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 469
Özet
Japon anayasasını özel kılan en büyük faktör, Japon ordusunun yurtdışında konuşlandırılmasını engelleyen pasifist makalesidir. Amerikan işgali sırasında yazılan bu anayasa, 70 yıl boyunca değişmedi. Soğuk Savaş'ın sonuna kadar, Japonya bipolar dünyada pasif ve sessiz bir duruş sergiledi. Ancak Soğuk Savaş sonrasında yaşanan iç ve dış değişimler Japonya'nın politikalarını yeniden gözden geçirmesine sebep oldu. Liberal Demokratik Parti içindeki pragmatistler partilerindeki nüfuzlarını kaybettiler ve bu arada iki kutuplu dünya düzeni de çöktü. Ortaya çıkan gelişmeler, Japonya'yı özellikle anayasasını değiştirmek için farklı bir politika benimsemeye itti. Bu tezin temel amacı, anayasa revizyonunun arkasındaki nedenleri incelemek ve bu nedenlerin nasıl iç içe geçtiğini kanıtlamaktır.
Özet (Çeviri)
The biggest factor that makes the Japanese constitution special is its pacifist article which blocks Japanese army to be deployed in overseas. This constitution, which was written during the American invasion, has not been changed for 70 years. Until the end of the Cold War, Japan displayed a passive and quiet stance in the bipolar world. But the internal and external changes that took place after the Cold War led Japan to rearrange its policies. The pragmatists in the Liberal Democratic Party, lost their power and the bipolar world order is long gone. This complexity gave birth to push Japan to adopt a different policy, particularly to revise its constitution. The main aim of this thesis is to examine the reasons behind the constitutional revision and to prove that these reasons are actually intertwined.