Avşar ve Karacasu yerleşkelerinde bina içi katlara bağlı radon gazının mevsimsel dağılımı
Seasonal distribution of radon gas related to building floors in Avsar and Karacasu
  1. Tez No: 582417
  2. Yazar: ZEYNEP ASLANGÖREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL KÜÇÜKÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Radon doğal kaynak olan radyum ve toryum elementinin bozunmasıyla meydana gelen renksiz, kokusuz, tatsız radyoaktif bir gaz olup maruz kalınan radyasyonun önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Radonun topraktan bina içlerine boşluk ya da çatlaklardan sızması, kapalı ortamlarda vakit geçiren insanlar için problem teşkil etmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından akciğer kanserinin sebebi olarak sigaradan sonra radon gazı gösterilmektedir. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Avşar ve Karacasu yerleşkelerinde fakültelerde DurridgeRad 7 elektronik radon ve toron dedektörü kullanılarak bina içi katlara bağlı radon konsantrasyonları ölçülmüştür. Bu çalışmada alınan en yüksek değerler kış ölçümlerinde 137,05±205 Bq/m3, yaz ölçümlerinde ise 91,33±165 Bq/m3 'tür. Ölçümler sonucu, zemin katlardan üst katlara doğru gidildikçe radon seviyesinin azaldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, mevsimsel dağılımda yazın havalandırmanın fazla olması sebebiyle, yaz ölçümlerinde de radon konsantrasyonlarında azalma görülmektedir. Ülkemizde Radyasyon Güvenliği Yönetmeliğince belirlenen radon için izin verilen konsantrasyon seviyeleri yıllık ortalama olarak evlerde 400 Bq/m3, işyerlerinde 1000 Bq/m3 olarak kabul edilmiştir. Elde edilen değerler karşılaştırıldığında ölçüm sonuçlarının eşik değerinin altında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Radon is a colorless, odorless, tasteless radioactive gas formed by the decomposition of the natural source of radium and thorium and it is an important part of the radiation. The leakage of the radon from the soil into the building through spaces or cracks is a problem for people who spend time in closed environments. Radon gas is shown after smoking by the World Health Organization (WHO) and the Environmental Protection Agency (EPA) as the cause of lung cancer. Radon concentrations were measured by using Durridge Rad 7 electronic radon and toron detectors in faculties at Avsar and Karacasu campuses of Kahramanmaraş Sütçü İmam University. In this study, the highest values obtained are 137.05±205 Becquerel/meter3 in winter measurements and 91.33±165 Becquerel/meter3 in summer measurements. As a result of the measurements, it was observed that the level of radon decreased from the ground floors towardsupper floors.In addition, due to theventilation in summer season, radon concentrations decrease in summer measurements. In our country, the permissible concentration levels for radon as determined by the Regulation on Radiation Safety have been accepted as 400 Becquerel/meter3 in homes and 1000 Becquerel/meter3 in the workplaces. When the obtained values were compared, it was determined that the measurement results were below the threshold value.