The informal borrowing ratio in Turkey
Türkiye'de resmi olmayan borçlanma oranı
- Tez No: 582425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN GÜLSÜN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, bireylerin borç alma davranışlarını resmi ve kayıt dışı borçlanma arasındaki tercih açısından empirik olarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Kayıt dışı borçlanma arkadaş, akraba, tefeci ve diğer gayri resmi kurumlar aracılığıyla uygulanan borçlanma olarak tanımlanırken, resmi borçlanma bankalar ve diğer resmi kredi kuruluşlar aracılığıyla uygulanan borçlanma olarak tanımlanmıştır. Resmi borçlanma tercihinin arkasındaki nedenlerin incelenmesinin, kredi piyasası talep analiziyle kredi piyasalarının yapısının anlaşılmasına katkıda bulunması beklenmektedir. 2009 yılında Türkiye'de gerçekleştirilen ve pozitif borç toplamına sahip toplam1014 katılımcıyı içeren kredi kartı tüketici anketi verileri kullanılmış ve sınırların farklı karar süreçleri ile belirlenmesi prensibini esas alan sıfır birde şişirilmiş beta regresyon modeli kullanılmıştır. Kayıt dışı borçlanmanın özellikle yüksek miktarlarda borç alan insanlar için veya kredi kısıtlaması olan insanlar için bir seçenek olduğu için tamamen ortadan kalkmayacağı, ancak politika yapıcılar ve finansal sektörün öncüleri tarafından finansal hizmetlere entegrasyonun arttırılması ve kredi kısıtlamalarına çözümler için çaba sarf edilerek azaltılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze empirically the behavior of individuals with respect to the choice between formal and informal borrowing. Informal borrowing stands for the borrowing practiced through informal institutions such as friends, relatives, moneylenders, other informal financial institutions whereas formal borrowing is defined as borrowing from banks and other formal credit institutions. The examination of the reasons behind the preference of informal versus formal type of borrowing is expected to contribute to the understanding of the structure of credit markets with a demand side analysis. Data from the Credit Card Consumer Survey conducted in 2009 in Turkey is used, in which 1014 participants have positive debt. The zero/one inflated beta regression model is utilized to estimate the proportion of informal borrowing in total debt, allowing the possibility that the boundary values of zero and one are generated through different decision processes. The results indicate that while informal borrowing cannot be completely eliminated since it is an option especially for people who borrow in higher amounts or people who are credit constrained, it can be reduced by policy makers and pioneers of the financial sector through enhancing integration to formal financial services and finding solutions to credit constraints.