Amasya ili merkez ilçeye bağlı köylerde mısır üretim maliyetinin saptanması ve pazarlama sorunları
The detecting of corn manufacturing costs in villages of Amasya central district and marketing problems
  1. Tez No: 582442
  2. Yazar: GÜLEN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KIZILASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, Amasya ili merkez ilçeye bağlı on köyde mısır üretimi yapan çiftçilerin üretim maliyetleri ve pazarlama sorunları ele alınmıştır. Bu amaçla işletmelerin ekonomik yapıları, kullandıkları üretim faktörleri, mısır bitkisi için üretim maliyeti, karlılığı ve mısırın pazarlanması aşamasında karşılaştıkları sorunlar değerlendirilmiştir. Araştırmanın amacı Amasya ili Merkez ilçeye köylerinde mısır maliyetlerini hesaplamak, karlılıklarını ortaya koymak, pazarlama sorunlarına değinmek ve çözüm önerileri sunmaktır. Çalışmada araştırmanın yapıldığı bölgede mısır üretimi yapan çiftçilerin ekonomik durumları ortaya konularak, 2017-2018 dönemi verileri kullanılmıştır. Araştırmada öncelikle çiftçilerin dane ve silajlık mısır üretiminde yapmış oldukları üretim masrafları ortaya konulmuş ve maliyetleri hesaplanmıştır. Dane mısırın tüm masrafları içinde değişken masrafın oranı %65.45, sabit masrafın oranı ise %34.55'tir. 1 kg dane mısır maliyeti 0.56 TL'dir. Silajlık mısırın tüm masrafları içinde değişken masrafının oranı %64.96, sabit masrafının oranı %35.04'tür. 1 kg silajlık mısırın maliyeti 0.13 TL olarak hesaplanmıştır. Bunun sonucunda dane ve silajlık mısırın karlılık analizi yapılmıştır. Dane mısırın brüt karı 603.69 TL/da, net karı 309.13 TL/da; silajlık mısırın brüt karı 419.60 TL/da net karı 128.59 TL/da olarak hesaplanmıştır. Bu çalışma Amasya ilinde mısır bitkisi üretiminin maliyeti ve pazarlama sorunlarını ortaya koymuştur. Ayrıca bu çalışma pazarlamada yaşanılan sorunlara karşı çözüm önerileri sunması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the manufacturing costs and marketing problems of farmers who produce corn in ten villages of Amasya central district were discussed. To this end, economic structures, used factors of production, manufacturing costs and profitability for corn plant and the problems during corn marketing of production unit have been evaluated. The aim of study is, in villages of Amasya Central District, calculating corn manufacturing costs, reveal profitability, mention marketing problems and offer solution recommendations. In this study, the economic conditions of the farmers engaged in corn production in the region where the research was carried out and the data of 2017-2018 period were used. In the research, first of all, the production costs of the farmers in grain and silage maize production were determined and their costs were calculated. The proportion of variable costs is 65.45% and the fixed cost is 34.55% among all the costs of grain corn. Cost of 1 kg of corn is 0.56 TL. The proportion of variable costs in all costs of silage maize is 64.96% and the rate of fixed costs is 35.04%. The cost of 1 kg of silage maize was calculated as 0.13 TL. As a result, profitability analysis of grain and silage maize was performed. Gross profit of corn is 603.69 TL / da and net profit is 309.13 TL / da; gross profit of silage maize was calculated as 419.60 TL / ha and net profit was 128.59 TL / da.In research, first of all, manufacturing costs of farmers in grain and silage maize production were revealed and expenditures were calculated. As a result, profitability analysis of grain and silage maize were done. Gross profit, net profit and expenditure to produce for 1 kg grain and silage maize were calculated. This study reveals corn production costs and marketing problems in Amasya. Additionally, this study is important in terms of offer solutions against marketing problems.