Uluslaşma süreci Türk romanında uluslaşma süreci Türk romanında (1923-1929) İslâm algısı
The perception of İslam in Turkish novel of nation building process (1923-1929)
  1. Tez No: 582444
  2. Yazar: FATMA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDİA KOÇAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İslâm medeniyeti ortaya çıktığından bu yana toplumları düzenleyici ve bağlayıcı bir sistemle ilerlemiştir. İmparatorluk gibi çok kültürlü bir ortamdan ulus-devlet sistemine geçişte hem siyasi hem de dinî alanda dönüşümler yaşanır. Uluslaşma anlayışının pozitivist temeller üzerine kurulması özellikle dinin otoritesini zayıflatır. Buna göre din ve diğer inanç unsurları siyasetteki tahakkümünü yitirir. Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıyla birlikte toplumsal alanda da din pasif bir hale dönüşür. Osmanlı İmparatorluğunun yıkılmasının ardından kurulan yeni ulus-devlet yapısı birçok değişimi de getirir. Söz konusu yeniliklerin pratikte ve teoride nasıl yer bulduğu ve İslâmî düzenin hangi şekilde kurgulandığı yine buna bağlı olarak romanların bir araç olarak nasıl hazırlandığı tespit edilmeye çalışılacaktır. Bu bağlamda 1923-1929 yıllarındaki romanlarda kurucu otoritenin hedeflerinin yansıma biçimleri nitel yaklaşımlarda kullanılan söylem analizi yöntemiyle irdelenecektir. Bu bağlamda romanlarda geliştirilen dinî söylemlerin taraflı olup olmadığı ve kutsala eğilimi çözümlenmeye gayret edilecektir.
Özet (Çeviri)
Since Islamic civilization has emerged societies have progressed through a regulatory and binding system. Transition from a multicultural environment to the nation- state system, such as the emperor, is transformed in both the political and religious spheres. The establishment of the Notion of nationalization on positivist foundations weakens the authority of religion in particular. According to this, religion and other belief elements löse their dominance in politics. With the separation of religion and state affairs, religion becomes a passive state in the social sphere. The new nation- state structure established after the collapse of the Ottoman Empire brings many changes. How these innovations take place in practice and theory and how the Islamic order is constructed and how the novels are prepared as a tool will be tried to be determined. In this context, in the novels of 1923-1929 reflection forms of the targets of the founding authority will be examined with be tried to solve the religious discourses developed in the novels and the tendency to sanctify them.