Uv spectrophotometric studies on drug removal by p-alkyl/p-alkoxy substituted bis-carbamate gels
P-alkil /alkoksi sübstütiye bis-karbamat jelleri ile ilaç uzaklaştırılması üzerinde uv spektrofotometrik incelemeler
- Tez No: 582445
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR DEMİR ORDU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 99
Özet
Düşük molekül ağırlıklı organojelleştiriciler, düşük derişimlerde organic çözücüleri jelleştirebilen organik moleküllerin bir ailesidir. Organojelleştiriciler hidrojen bağı, van Der Waals etkileşimi, π-π istifleme veya dipol-dipol etkileşimi gibi kovalent olmayan etkileşimler yoluyla üç boyutlu bir ağ oluştururlar. Son yıllarda, yeni jelleştirici ajanların tasarımında önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Düşük molekül ağırlıklı organik bileşiklerin jelleri, yeni organik yumuşak malzemeler olarak önemli uygulamalara sahiptir. Bu alanların örnekleri ilaç taşınımı, kozmetik, sensör sistemleri, faz seçici temizleyicilerdir. Özellikle faz seçici organojelleştiricilersu arıtma ve petrol sızıntısı temizlemede büyük ilgi çekmiştir. Bu organojelleştiriciler, günümüzde kullanılan yöntemlerden daha ucuz ve daha basit oldukları için tercih edilir. İlaç sektöründe özellikle ilaçların taşınması ile alakalı olarak jeller kullanılmaktadır. Bu amaçla çeşitli metod ve modeller geliştirilmiş ve uygulama alanları incelenmiştir. Bu çalışmada, p-alkil/alkoksi sübstitüye biskarbamat türevleri, organojellerinin ilaç uzaklaştırma özelliklerinden yararlanmak üzere sentezlenmiştir. Bu amaçla kuru ve yaş jeller kullanılmış ve ilaç uzaklaştırma özellikleri UV spektroskopisi ile izlenmiştir. Sonuç olarak üç metilen zincirli p-hekziloksi türevinin, deksketoprofen trometamolü iyi kapasite ile uzaklaştırdığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Low molecular weight organogelators are a family of organic molecules capable of gelling organic solvents. Organogelators form a three-dimensional network through non-covalent interactions such as hydrogen bonding, van der Waals interaction, π-π stacking or dipole-dipole interaction. In recent years, significant progress has been made in the design of new gelling agents. Gels of low molecular weight organic compounds have important applications as new organic soft materials. Examples of these areas are drug delivery, cosmetics, sensor systems, phase selective cleaners. Especially phase selective organogelators are of great interest in water treatment and oil spill removal. These organogelators are preferred because they are cheaper and simpler than the methods currently used. In the pharmaceutical sector, gels are used especially in relation to the delivery of drugs. For this purpose, various methods and models have been developed and their application areas have been examined. In this study, p-alkyl/alkoxyl substituted bis-carbamate derivatives were synthesized to utilize their organogels for drug removal properties. Dry (xerogels) and wet gels were used for this purpose and their drug removal abilities were followed by UV spectroscopy. As a result, it was found that p-hexyloxy derivative with three methylene spacer was the best having a capacity for the removal of dexketoprofen trometamol.