Cu, Zn ve karışımlarının Galleria mellonella L. (lepidoptera: pyralidae) larvalarının hemosit tipleri ve sayıları üzerine etkileri
Effects of Cu, Zn and its mixtures on hemocyte types and counts of Galleria mellonella L.larvae(lepidoptera: pyralidae)
  1. Tez No: 582474
  2. Yazar: AYŞE KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET PINAR ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Biology, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yapılan çalışmada, Zn (30 mg/L) ve Cu (10 mg/L)' nun tek başına ve karışım halinde toksik etkilerinin Galleria mellonella larvalarının hemosit tipleri ile total ve diferansiyel hemosit sayıları üzerine olan etkileri incelenmiştir. G.mellonella larvalarında prohemosit, granülosit, plazmatosit, sferülosit ve önositoid olmak üzere beş tip hemosit gözlenmiştir. Total ve diferansiyel hemosit sayıları ağır metallerden önemli ölçüde etkilenmiştir. Metallerin uygulanması sonucunda (72 saat sonunda) total hemosit sayısı (THS) azalmıştır. Prohemosit, granülosit, sferülosit ve önositoidlerde azalma plazmatosit sayılarında ise artış gözlenmiştir. G.mellonella larvalarının hemosit sayılarında meydana gelen değişimler çevre kirliliği düzeylerini değerlendirmede iyi bir model organizma olarak kullanılabilirliğini ve başka türler üzerinde de yapılacak immünolojik çalışmalara yol gösterebileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Toxic effects of Zn (30 mg / L) and Cu(10mg / L) applied singly and in mixture were investigated on the total and differential hemocyte counts of Galleria mellonella larvae. Five types of hemocytes were observed in G. mellonella larvae; prohemocytes, granulocytes, plasmatocytes, spherulocytes and eunocytoids. Total and differential hemocyte counts were significantly affected by heavy metals. Total hemocyte count (THC) decreased when larvae exposed to metal for (72 hours). Decreased prohemocytes, granulocytes, spherulocytes and eunocytoids whereas plasmatocyte numbers increased. Changes in hemocyte numbers of G. mellonella larvae have shown that it can be used as a good model organism in evaluating environmental pollution levels and it can also lead to immunological studies on other species.