Yeni bir üç boyutlu yazıcı tasarımı ve imalatı
New 3D printer desing and manufacturing
  1. Tez No: 582501
  2. Yazar: UFUK GÜNBAL
  3. Danışmanlar: PROF. MURAT KISA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzün en dikkat çeken çalışma alanlarından biri olan 3 boyutlu yazıcı teknolojisi günden güne ilgi doğrultusunda gelişmektedir. Bu çalışmada piyasadaki giriş seviyesi yazıcılar ile maliyet olarak yakın ancak baskı hacmi olarak ise onlardan daha geniş bir yüzey alanına baskı yapabilen yeni bir üç boyutlu yazıcı tasarımı ve imali hedeflenmiştir. Yapılan tasarımlar sonucu bu amaç doğrultusunda uygun olan bir üç boyutlu yazıcı tasarımında karar kılınmış ve bu üç boyutlu yazıcının imali yapılmıştır. Yazıcı için uygun parçalar seçilerek gerekli yazılımla birlikte imalat işlemi gerçekleştirilmiştir. Uygulamaya döküldüğünde bazı öngörülemeyen problemler ortaya çıkmış bu problemlerin çözülmesi sonucunda test numune baskıları alınarak çekme deneyi yapılmıştır. Deney sonuçları cihazın sağlıklı bir şekilde çalıştığını göstermiştir. Bu çalışma kapsamında tasarımı ve üretimi yapılan 3 boyutlu yazıcı ile yerli yazıcı üretimine olan ilginin arttırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
3-D printer technology, one of the most remarkable work areas of today, develops day by day. In this study, it is aimed to design and manufacture a 3D printer that can print on a wider surface area as a cost-effective volume of print with the entry-level printers on the market. The result of the design of a three-dimensional printer that is suitable for this purpose was decided and the 3D printer was manufactured. Some unforeseeable problems have emerged when they are put into practice, and as a result of their elimination of these problems, tess specimens were printed and then they have been put into a tensile test by taking test pressures. The results of the experiment showed that the device functioned in a healthy way. With the design and production of 3D printer, within the scope of this study, it is aimed to increase the interest in the domestic printer production.