Geometry, kinematics and activity of the fault zone among Ankara-Çankırı
Ankara-Çankırı arasındaki bölgenin geometrisi, kinematiği ve aktivitesi
- Tez No: 582504
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT BORA ROJAY, PROF. DR. MEHMET LÜTFİ SÜZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Geç Kretase-Neojen zaman aralığında gerçekleşen tektonik hareketler, Orta Anadolu'nun jeolojisini oldukça karmaşık hale getirmektedir. Bu çalışma, bu karmaşık jeolojideki yapısal unsurları ve aralarındaki ilişkiyi uzaktan algılamanın sağladığı ekonomik olma, zamandan tasarruf sağlama, geniş kapsama alanına sahip olma, gözle görülemeyen özellikleri tespit edebilme, ulaşılması güç alanları gözleyebilme gibi avantajları kullanarak ortaya koyabilme amacıyla gerçekleştirilmiştir. Proje kapsamında hava fotoğraflarının değerlendirilmesi, Terra ASTER verisinden kontrast zenginleştirme, temel bileşen analizi, dekorelasyon germesi ve stereoskopik görüntü analizi gibi uzaktan algılama yöntemleri kullanılmıştır. Bunun yanısıra çalışmada sayısal yükseklik modeli oluşturma, harita hazırlama gibi CBS teknikleri kullanılmıştır. Sonuç olarak çizgisellik analizi yapılması, arazi doğrulama, yapısal veri toplama, kinematik yorum yapma ve farklı olan noktaların değerlendirilerek bunlardan sonuç çıkarılması gibi çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Laboratuvarda elde edilen yapısal unsurlar arazide, yerinde kontrol edilmiş ve toplanan kayma verileri kinematik bir yoruma gitmek için analiz edilmiştir. Buna göre, Orta Anadolu'da genişleme ürünü olan normal faylanmanın sıkışma yapılarından -yanal atımlı faylar ve bindirmelerden- sonra geliştiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tectonic movements which took place in Late Cretaceous-Neogene time interval make the geology of Central Anatolia very complicated. This study has been carried out to reveal the structural elements and their relationships in this complex geology by taking the advantages of remote sensing in being economical, saving time, having a wide coverage area, detecting the features unseen by naked eye, and being able to observe the areas hard to be reached. Within the scope of the thesis, evaluation of aerial photos, contrast enhancement, principal component analysis, decorrelation stretching and stereoscopic image analysis of Terra ASTER data are used as remote sensing techniques. Besides, digital elevation modeling and map preparation are used as GIS techniques. In conclusion, lineament analysis, field verification, structural data collection, evaluation of the distinctive points, kinematic interpretation and drawing conclusions from them are the studies that are performed. The structural elements obtained in the laboratory were controlled in situ and collected slip data were analyzed to make a kinematic interpretation. According to this, it was concluded that the normal faulting overprints onto compressional structures -strike slip faults and thrusts- in Central Anatolia.