Circular entrapment: Tracing the (In) formational contours of F-Type High Security Prisons
Döngüsel kapan: F-Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevleri'nin (En) formasyonal hatlarının izini sürmek
  1. Tez No: 582519
  2. Yazar: MESUT AÇIKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM AHISKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji ve Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu tez, tecrit mefhumu üzerine çok katmanlı bir sorgulama niteliği taşımaktadır; tecriti ise, tecritin ontolojik olanaksızlığının, tek olanaklılık koşulu olarak dayatılması karşısında beliren gerçek(dışı) bir vaziyet olarak ele almaktadır. F-Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi, oluşumuna önayak olan ceza infaz sistemindeki değişimlerle birlikte, tezin bir diğer odak noktasını oluşturmaktadır. Tez, ilk olarak, yakın dönem Türkiye ceza infaz sistemi tarihini, çeşitli ölçeklerde, tecrit ve beraber olma (cemiyet, community) deneyimi üzerinden tartışırken, yakın dönem hapishane ve cezalandırma tarihinin kısa bir izleğini sunacaktır. Daha sonra F-tipi cezaevlerini, beden üzerine kurulu disipliner kaygıları hem kapsayan hem de aşan bir soyutlaştırma düsturuyla beraber kısaca haritalandıracak; ve genel olarak hapishane topografyası ve kurumsallığını, tecritin ontolojik imkansızlığının stratejik inkarı üzerine kurulu bir saymaca olarak tekrar tasavvur etmeye çalışacaktır. Son olarak, bu inkarın hayatın temel ve tek gerçeklik düsturu olarak buyurulduğu bir durumda, varlık ve beraber olma deneyiminin kendini içinde bulduğu döngüsel kapanın izini sürecektir. Verileri katılımcı gözlemcilik, (bazen hikayeleştirilmiş) özdeneyim, mevcut ve eski mahpuslarla sohbetler ve mülakatlar, ve diğer etnografik bulgulardan oluşan bu tez, hapishane ve tecrit üzerine alternatif inceleme hatları açmaya dair bir çabadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a multilayered inquiry on the phenomenon of isolation; isolation understood as a distinct situation and sense of (un)reality that stems from an obsessive dictum of its ontological impossibility as the sole condition of possibility. The F-type High Security Prison, together with the history of penal transformation that led to its formation, is the second central domain of concern. Taking the experience of community as the sole possible (un)ground(ing) of experience, and as an always already resistance to isolation, the thesis first aims to rethink the recent (hi)stories of penal transformation of Turkey in tandem with both antagonistic and cooperative forces that (are) in-formed (through) it. Situating the F-type Prison on the maxim of abstraction that both includes and exceeds disciplinary concerns over the body, it then tries to reimagine the general terrain of the prison as a scenery instituted by a fictional medium which strategically dictates an insistent denial of its own ontological impossibility. Lastly, the thesis attempts to account for the circular entrapment of experience and community that seemingly occurs when faced with this fictional medium enforced as the dictum and condition of existence. Its data composed by participant observations, conversations with prisoners and ex-prisoners, self-reflections, and other ethnographical data, the thesis tries to conceive and explore the field as a community exposed.