The use and investigation of two-dimensional materials in solar cells
Güneş hücrelerinde iki boyutlu malzemelerin kullanımı ve incelenmesi
  1. Tez No: 582518
  2. Yazar: HÜSEYİN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR CEM HASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Güneş pilleri, kendilerine gelen elektromanyetik dalgaların çoğunu emme yeteneğine sahip değildir. Amacımız iki boyutlu malzeme ailesinin yeni üyesi olan MXene malzemesini kullanıp soğurma katsayısını artırarak güneş hücrelerinin verimliliğini arttırmaktır. Solar hücre uygulamaları için görülür frekans bölgesinde MXene metamalzeme emicisini tasarlayarak simulasyon ve analizini yaptık. Titanyum karbür (Ti_3 C_2 T_x) önerilen güneş pili emicisinin dielektrik tabakası olarak kullanılmıştır. Önerilen tasarımın elektromanyetik tepkisi, bir tam dalga elektromanyetik çözücü simülasyon programı kullanılarak hesaplamalı olarak analiz edilmiştir. Tasarımın geometrik parametreleri, önerilen tasarımın soğurma davranışını göstermek için dikkatlice analiz edildi. Önerilen tasarım geniş bantta maksimum 96.8 % soğurma ve enine elektromanyetik mod etkisinde bağımsız geniş bant saglamaktadır. Önerilen tasarım güneş pili uygulamalar için iyi bir adaydır.
Özet (Çeviri)
Solar cells do not have ability to absorb the majority of the electromagnetic waves that are coming towards them. Our aim is using MXene which is a new member of two-dimensional (2D) materials family to increase the solar cells efficiency by increase the absorption coefficient. We designed, simulated and analyzed MXene metamaterial absorber in the visible frequency region for solar cell applications. Titanium carbide (Ti_3 C_2 T_x) was used as a dielectric layer of proposed solar cell absorber. Electromagnetic response of the proposed design is computationally analyzed using a full-wave electromagnetic solver simulation program. Geometric parameters of design were carefully analyzed to show absorption behavior of proposed design. The proposed design provide maximum of 96.8 % absorption and it is independent from normal incidence (transverse electromagnetic mode), so proposed design can be good candidate for the solar cell applications.