Denizli koşullarında bazı silajlık sorgum (sorghum bicolor (L.) moench) çeşitlerinde farklı biçim zamanlarının yem verimine etkileri
- Tez No: 58251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER SIRRI SEVİMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, Denizli koşullarında bazı silajlık sorgum (Sorghum bicolor (L.) Moench) çeşitlerinde farklı Biçim zamanlarının yem verimi ve kalitesine etkilerini belirlemek amacıyla Denizli merkez ilçeye bağlı Irlıganlı kasabasında yapılmıştır. Silajlık sorgum (Sorghum bicolor (L.) Moench) çeşitlerinin biçim dönemleri 60- 68 gün, bitki boylan 179.4-235.8 cm, sap kalınlıkları 10.023-12.757 mm, yaprak sayılan 8.667-9.833 (adet/bitki), yaprak oranlan %18.16-22.10, yeşil ot verimleri 6529.067- 8317.433 (kg/da), kuru ot oranlan %18.94-23.86, kuru ot verimleri 1368.977-1856.210 (kg/da), ham protein oranlan %7.85-9.78 ve ham protein verimleri 121.134-151.303 (kg/da) arasında değişim göstermiştir. Silajlık sorgum (Sorghum bicolor (L.) Moench çeşitlerinde bitki boyu, sap kalınlığı, yeşil ot verimi, kuru ot oranı bakımından önemli farklılıklar bulunmuştur. Biçim zamanı bakımından da salkım verme gün sayısı, bitki boyu, sap kalınlığı, yaprakoranı, kuru ot oranı, kuru ot verimi ve ham protein oranı bakımından önemli farklılıkların olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda Denizli koşullarında silajlık sorgum (Sorghum bicolor (L.) Moench) yetiştiriciliğinin başarılı bir şekilde yapılabileceği ve bölge hayvancılığının kaba yem açığını kapatmada verim ve kalite yönünden önemli yer tutacağı belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Silajlık sorgum, salkım verme zamanı, bitki boyu, sap kalınlığı, yaprak sayısı, yaprak-sap oranı, yeşil ot verimi, kuru ot oranı, kuru ot verimi, ham protein oranı, ham protein verimi.
Özet (Çeviri)
This study is prepared to find out the effects of different cutting times on the forage yield of some silage sorghum (Sorghum bicolor (L.) Moench) varieties under Denizli conditions at Irhganh town. Silage sorghum (Sorghum bicolor (L.) Moench) varieties' cuuting times, plant lengths, stem thickness, leaf numbers, leaf ratios, green yields, hay ratios, hay yields, crude protein ratios, and crude protein yields were' changed between 60-68 days, 179.4- 235.8 cm, 10.023-12.757 mm, 8.667-9.833 per plant, 18.16-22.10%, 6529.067- 8317.333 (^/da), 18.94-23.86%, 1368.977-1856.210 (*/&), 7.85-9.78%, and 121.134- 151.303 (^/da).IV Plant length, stem thickness, green yield, and hay ratio were found significant statistically in silage sorghum (Sorghum bicolor (L.) Moench) varieties. While number heading days, plant length, stem thickness, leaf ratio, hay ratio, hay yield, and crude protein ratio were found significant statistically in concern with the cutting times. As a result of this research it was found that silage sorghum (Sorghum bicolor (L.) Moench) could be grown successfully and silage sorghum would have great importance in obtaining of the request shortage of forage of the region's animal husbandary in regard with quality and yield. KEYWORDS: silage sorghum, heading time, plant length, stem thickness, leaf numbers, green yield, hay ratio, hay yield, crude protein ratio, crude protein yield.