A marketplace with unusual dynamics: An investigation of shopper behaviour in travel retail sector
Özgün dinamiklere sahip bir market: Gümrüksüz alışveriş yapan tüketicilerin davranışlarının incelenmesi
- Tez No: 582533
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELGİN ARISAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışması hali hazırda tüketicilerin özellikle havalimanlarında göstermiş olduğu davranışları incelemek için yapılan araştırmalara katkı sağlamak amacını taşımaktadır. Gümrüksüz alışveriş gelirleri havalimanlarının havacılık dışı gelirlerinde arasında birinci sırada yer almaktadır ve bu sektörün yolcuların ihtiyaçları ile fırsatların doğru değerlendirildiği takdirde büyüme potansiyeli son derece yüksektir. Seyahatin kendisi olağan rutinlerin dışında birçok dinamik barındırdığından havalimanı atmosferinde alışılagelmiş tüketici davranışlarına dair kabuller ve bilgiler yeterli olmamaktadır. Bu dinamiklere açıklık getirmek amacıyla, bu çalışmada seyahat eden kişilerin havalimanı bağlamındaki alışveriş motivasyonları, bu kişileri uyaran etkenler ve çevre şartlarının etkisi incelenmiştir. Bu çalışma, sözü geçen faktörler ile bir yolcunun gümrüksüz alışveriş yapma eğilimi arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Gümrüksüz alışveriş mağazalarındaki tüketici alışveriş eğilimini daha iyi anlamak için, bu çalışma büyük ölçekli bir anket çalışmasının (n =513) ardından ilgili kantitatif analizlere yer verilmiştir. Bu analizler ışığında yolcuların iç dünyası hakkında daha detaylı bilgilere sahip olunmuştur ve işletmelere büyük ölçüde yararlı olabilecek uygulama önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper attempts to contribute to the previously conducted research in investigating the behaviour of shoppers in the travel retail industry, especially at airports. Revenues generated by duty-free stores have become the top non-aeronautical income sources of airports, and this sector promises to increase its impact if the actual needs of travellers and growth opportunities are studied correctly. As the nature of travel stands out of the ordinary routines, conventional rules of consumer behaviour are not sufficient to describe those at the airport environment. Explanations for the dynamics of travel retail are provided by studying the effective shopping motivators, stimuli, and circumstances in this unique context. This study relates aforementioned factors to the likelihood of shopping from duty-free stores and investigates how they are related. In order to better understand this likelihood, this study embraces a quantitative approach by analysing the data collected from Turkish respondents participated in a large-scale survey (n = 513) . The analysis of the responses leads to deeper comprehension of the travellers' inner worlds. By elaborating on the analyses, numerous managerial implications which have the potential of being notably beneficial to the business are suggested.