Multicomponent core-spun (dualcore) iplik yapı ve özelliklerinin denim kumaş performansı üzerindeki etkisi
The effects of multicomponent core-spun (dualcore) yarn construction and properties on denim woven fabric
- Tez No: 582537
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BABAARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Denim kumaşlar günümüzde giyimde en çok kullanılan kumaş türüdür ve tüm dünyada tüketimi hızla artmaktadır. Rekabetin üst düzeyde olduğu bu sektörde yenilikçi olmak büyük önem arz etmektedir. Yapılabilecek yenilikler kapsamında denim kumaşın özelliklerini ve performansını etkileyebilecek çok sayıda parametre bulunmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, çok bileşenli (en az üç) core-spun iplikleri üretebilecek bir ortamın oluşturulması ile multicomponent corespun (Dualcore) ipliklerin tasarımı ve üretimini takiben katma değeri daha yüksek olacağı öngörülen denim kumaşların tasarımı ve geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Aynı numaradaki farklı dualcore elastik atkı iplikleri ile dokunan tamamen aynı konstruksiyondaki kumaşların özellikleri üzerindeki ölçülebilir etkileri değerlendirilmiştir. Yapılacak denemeler ile seçilen dual core kombinasyonunun kumaşa kazandırdığı özelliklerin belirlenmesi ve amaca uygun materyal seçimi için yol gösterici sonuçlar elde edilmiştir. Atkıda farklı harman, öz materyal ve kalınlık çalışmaları yapılmış ve bu seçimlerin mukavemet, elastikiyet, kalıcı uzama gibi kumaş özelliklerini etkiledikleri, istenen performans değerleri için uygun atkı yapısı kullanılması gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Denim fabrics are the most widely used type of fabric for clothing today and the consumption of denim fabric is increasing all over the world. To be innovative has great importance in this highly competitive sector. A lot of innovations can be done to affect the performance of denim by large number of parameters within the scope of denim properties. Design of multicomponent yarns, the effects and utilities of these advanced yarns on denim fabric forms the basis of this thesis. With the design and development of these types of yarns, high value denim production is planned. In this context, the intended core-spun multicomponent (dual-core) yarns, both in the center and core can be produced by using materials. There will be a number of new design denim fabrics by using these new yarns will be planned in accordance with their purpose, performance testing and analyzes for commercialization of denim fabrics. Trials made by using same count but different blend, core material and core thickness. It is understood that these selections in weft yarn effect the performance of denim fabric such as growth, elasticity, strength and picking the appropriate weft yarn is important to have the best performance properties by this thesis.