2000'li yıllarda yönetim düşüncesini şekillendiren yaklaşımlar
The approaches which shaped management thought in 2000's
- Tez No: 582558
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER OKAN FETTAHLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
2000'li yılların başlangıcı olarak değerlendirdiğimiz günümüzde örgütler farklı birçok değişkene maruz kalarak yönetim yaklaşımlarında sürekli değişime gitmek zorunda kalmıştır. Örgütler mevcut yapılarını, yönetme kabiliyetlerini farklılaştırarak, hedeflerini gerçekleştirmeyi, karlılığını ve devamlılığını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda örgütler için hayati önem arz eden yönetim yaklaşımlarının incelenmesi gerektiği düşünülmektedir. Bu çalışmada işletme alanının en önemli bilim dalı olan yönetim bilimindeki teorileri tanıtmak, bu alandaki farklı bakış açıları ve teorileri tanımlamak ve bunları dönem ruhuna göre değerlendirerek bir alt yapı oluşturmak, 2000'li yıllara kadar örgüt teorisinin nasıl geliştiğini, örgüt teorisinin farklı zamanlarda hangi yaklaşımlar etkisi altına girdiğini, yaklaşımlar arası çatışmaların örgüt teorisine nasıl yansıdığını aktarmak ve betimlemek amaçlanmıştır. Araştırmaya yönelik literatür incelenmiş ve teorik yapı oluşturularak betimsel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında araştırmacı tarafından belirlenen toplam kalite yönetimi, temel-öz yetenek (core competence), outsourcing, şebeke organizasyonlar, değişim yönetimi, benchmarking, personel güçlendirme, küçülme ve kademe azaltma, sanal organizasyonlar, yönetişim kurumsal şirket yönetimi, bilgi yönetimi, kurumsal sosyal sorumluluk, farklılıkların yönetimi, kriz yönetimi, kavramları incelenerek değerlendirilmiştir. Bu kapsamda ele alınan kavramların Türkiye'deki yönetim anlayışının ve yönetici tutumlarının değerlendirilerek betimlenmiştir. Bu bağlamda araştırmanın bu yönüyle özgün olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, which we consider to be the beginning of the 2000s, organizations have been exposed to many different variables and have to constantly change their management approaches. Organizations aim to achieve their goals and ensure their profitability and continuity by differentiating their ability to manage their existing structures. Accordingly, management approaches which are vital for organizations should be examined. In this study, to introduce theories in management science, which is the most important branch of the field of business, to define different perspectives and theories in this field and to create an infrastructure by evaluating them according to the spirit of the period, until the 2000s, the organization how the theory of the organization developed, what approaches the organization's theory came under at different times, how the conflicts between approaches were reflected in the organization's theory, then management approaches in Turkey in the 2000s is intended to describe it by being associated with understanding. The literature for the study was examined and a descriptive study was carried out by creating a theoretical structure. Total quality management, core competence, outsourcing, network organizations, change management, benchmarking, personnel retrofit, downsizing and tier reduction, virtual organizations, governance, corporate corporate management, information management, reputation management, corporate social responsibility, distinct management, crisis management, concepts are evaluated by examining. The concepts discussed in this context are described by evaluating the management concept and managerial attitudes in Turkey. In this context, it was concluded that this aspect of the research was authentic.