Stabilization of expansive soils by using red mud
Şişen killi zeminlerin kızıl çamur ile stabilizasyonu
  1. Tez No: 582561
  2. Yazar: CEMRE ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÇOKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Geological Engineering, Environmental Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Şişen killi zeminler genellikle Dünya'nın kurak ve yarı kurak iklimlerinde bulunmaktadır. Bu tip zeminler su aldığında şişip, içerisindeki suyu dışarı attığında büzüşmektedir. Şişen zeminler hafif yapılarda sorunlara neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, bu problemlerle başa çıkmak için, ekonomik açıdan uygun alternatif bir yöntem önermektir.. Geleneksel ve yaygın olarak kullanılan yöntem, zeminin çeşitli katkı maddeleri ile iyileştirmesi yöntemidir. Bu araştırmada, kızıl çamur ve atık uçucu kül iyileştirici katkı maddeleri olarak kullanılmıştır. Şişen killi zemin, kaolin ve bentonit karıştırılarak, laboratuvar ortamında hazırlanmıştır. Daha önce yapılan çalışmalarda; uçucu kül, kireç ve çimento zeminin şişme ve dayanıklılık özelliklerinin iyileştirilmesi için kullanılmıştır. Bu çalışmada kızıl çamurun zemin iyileştirmesi amacıyla kullanımının etkileri incelenmiştir. Katkı maddeleri zemine farklı yüzdelerde ve ayrı ayrı eklenerek karışımların etkileri gözlenmiştir. Hazırlanan numunelerin tane boyutu dağılımları, kıvam limitleri, şişme yüzdeleri, şişme hızları, tek eksenli basınç dayanımları, direkt ve yarma çekme dayanımları belirlenmiştir. Numuneler şişme yüzdeleri, şişme hızları, drenajsız kayma mukavemetleri ve çekme mukavemetlerine göre değerlendirilmiştir. Bu kriterler eklenen maddelerin etkilerini göstermektedir. Bu çalışmanın sonuçları; kızıl çamur, uçucu kül ve çimento eklenmesiyle, A numunesinin drenajsız kayma mukavemetinin 4 kat arttığını, şişme yüzdesinin 3 kat azaldığını ve şişme süresinin 4 kat azaldığını kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
Expansive soils are generally existing in semi-arid and arid regions of the world. This type of soils expands when they absorb water and shrink when they dry out. Expansive soils are causing problems to the lightweight structures. The purpose of the study is to suggest a cost-effective alternative method for coping with these problems. The widely used traditional method is the stabilization of the soil with the chemical admixtures. In this study; waste red mud and waste fly ash were used as stabilizers. The expansive soil is prepared in the laboratory conditions, as a mixture of the kaolinite and bentonite. In the previous studies; fly ash, lime and cement are used for improving the swelling and strength properties of the soil. This study examines the effect of red mud as a stabilization material for soil. The admixtures were added to the soil in different percentages and separately to compare the effect of the admixtures. Grain size distributions, consistency limits, swelling percentage, rate of swell, uniaxial compressive strengths, direct and split tensile strengths of the samples were determined. Specimens were evaluated by their swelling percentages, swelling rates, undrained shear strengths and tensile strengths. These criteria show the effectiveness of the stabilizers. The results of the study prove that undrained shear strength is increased to 4 times of Sample A's value, while swelling potential decreased to 1/3 times and rates decreased 1/4 times of it, with addition of red mud, fly ash and cement.